Střešní zahrada je obvykle přílepek na stavbě, hezký bonus, věc navíc. U projektu rodinného domu z Tokia se ale zeleň na střeše stala ústředním motivem celého projektu.
Máte auto, ale nechcete jej nechat stát před domem na ulici? Pak to asi nepůjde bez garáže. Jenže o plochu garáže se zmenší i pozemek, který byste mohli zužitkovat pro svou rodinu, jako zahradu. A když žijete ve velkém městě bez zeleně, znamená zahrada opravdu hodně. Tak moc, že kvůli ní architekti z japonské metropole překreslili celý plán nového domu. Který má překvapivě nejen garáž a spoustu místa pro své obyvatele, ale asi tu největší zahradu, jakou byste u soukromého domu v Tokiu mohli vidět. Proč je to takový unikát?
Zahrada v centru je splněný sen
V japonském hlavním městě se dá dobře vydělávat, ale život a bydlení je tu drahé. Cena nemovitostí se tu šplhá do extrémních výšin, a sehnat tu rozumný byt v přepočtu pod 10 milionů korun je skoro nemožné. I měsíční výdaje průměrné čtyřčlenné rodiny je tu počítají na 110 000,- korun. Takže o prostorném a vzdušném bydlení, s hezkou zahrádkou a pěkně v centru, můžete většinou jen snít. Pokud nejste skutečně valutový milionář. Anebo nemáte štěstí na opravdu šikovné architekty, tak jako rodina s (na Japonsko skutečně extrémními) pěti dětmi, sídlící v distriktu Arakawa.
Z mála se dá udělat opravdu hodně
To, co je dnes překrásným domem se zahradou o výměře 115 metrů čtverečních, začínalo hlubokým povzdechem a skepsí. Respektive stavební parcelou (o totožné výměře), těsně vsazené mezi existující zástavbu na jižní a východní straně a na severu přiléhající k vyšší obytné budově. Jedinou volnou užší stranou svého profilu pak parcela navazovala na silnici. Skutečně nic, co by vyvolávalo nějaké nadšení. Architekti si ale naštěstí věděli rady.
Došlo jim, že kdyby vytvořili monolitický objem, obytný kvádr vsazený do podlouhlé mezery, vytvořili by tím dost nelichotivé a klaustrofobicky stísněné bydlení. Proto se rozhodli využít celé nabízené plochy k tomu, aby ji osadili nestejnoměrnými a výškově rozdílnými „kostkami“, kryjícími jednotlivé místnosti. A díky plochým střechám tak podpořili vznik netradiční členité střešní zahrady. Která se stala naprosto dominujícím motivem originálního projektu.
Každý místnost má jinou výšku
Garáž pro auto? Ano, nechybí tu. Je částečně vsazena do suterénu, a její výjezd plně navazuje v celé šířce domu na ulici. Současně je tato dutina i vstupem do domu, prosvětlenou halou vedoucí k jídelně a kuchyni. Dům rozvrstvením a nepravidelností „kostek“ stropů získává velmi nevšední atmosféru: vysoké stropy, průhledy a podhledy. A světlo, přirozená klimatizace umožněná províváním. Kontinuitu spojitých otevřených místnosti, jež na sebe volně navazuj, zajišťují schodiště. Jež samy o sobě vytváří spoustu zákoutí a skrýší. Pro každého obyvatele domu, který hledá trochu soukromí. Mít se kam schovat, to v domě s pěti dětmi jistě oceníte.
Všechny cesty vedou… na zahradu
Nestejně osazené boxy, vyvyšující stropy místností, přitom garantují optimální průnik světla, zabraňují přeslunění a přehřívání interiéru. V němž nechybí nic, co k domácnosti patří: prostorná kuchyně a jídelna, ložnice, velký pokoj pro děti doplněný o hernu, studijní prostor pro ty odrostlejší, pracovna. Zdá se až neuvěřitelné, co všechno se sem podařilo vměstnat, a přitom zachovat vnitřní logiku členitého prostoru. Navíc jej dokonale navázat na nejhodnotnější prvek: střešní zahradu.
Prakticky každá místnost tu disponuje buď výhledem na zeleň, anebo rovnou vstupem na plošky střešní vegetace. Je tu několik produkčních zahrádek se záhonky, malé hřiště, okrasná zahrada a dokonce i malé hřiště na minigolf. Každá zelená plocha je ostrůvkem, terasou, navázaná žebříky a schody na další. Celý dům se tedy halí do pláště zeleně, byť se nachází uprostřed betonové džungle. Není to dům se zelenou střechou, ale zelená střecha, pod kterou se příhodně nachází obydlí. A mít u domu v Tokiu 115 metrů čtverečních zeleně, to je jako výhra v loterii.
Materiály: MAMM DESIGN
Foto-kredit: Takumi Ota