Pro lidstvo není zrovna hezkým vysvědčením, že těch největších průlomů v bádání obvykle dosahuje při snaze vzájemně se vyhubit. Války nicméně zůstávají tragickým motorem pokroku. Válka na Ukrajině ukázala, co drony dovedou. Jejich užitečnost se ale nemusí omezovat jen na vojenské využití.
Události spojené s invazí ruských vojsk na Ukrajinu kromě všeho zla a válečných obludností poukázaly také na to, jak výrazně se proměnil způsob vedení moderního boje po zapojení dronů. Nepřetržitý průzkum pozic a získávání zpravodajsky hodnotných informací, monitorování průběhu vojenských operací v reálném čase stejně jako „bombardování“ linií a techniky tu hojně využívají obě strany konfliktu.
Proč? Protože je to nákladově nesmírně efektivní. S nástroji v hodnotě nižších tisíců korun se tu dají nepříteli napáchat škody za desítky milionů.
Létající stroje, jež byly donedávna považovány jen za trochu lepší hračky na dálkové ovládání, se tu dočkaly svého prvního masivního nasazení a prokázaly svou absolutní užitečnost pro armádu. A dnes už nelze moc pochybovat o tom, že s technikou na dálku řízených dronů, které budou fungovat v letkách čítající stovky či tisíce kusů, bude propojena i budoucnost řady jiných oborů. V řekněme mírovém využití, sloužícím k blahu a nikoliv destrukci lidí.
Jaké aplikace se nabízí? Už nějakou dobu se rozvíjí projekty logistické. Průkopníky medicínského využití se staly například subsaharské státy, kde technicky ambiciózní Rwanda už realizuje i nesmělý formát lékařských - leteckých prohlídek pacientů. Doktor za pacienty nepřijede, ale „přiletí“. To Švýcarsko, Finsko, Island, Čína, Austrálie a Singapur zase cílí na potenciál leteckého doručování malých i velkých zásilek. A stranou pochopitelně nestojí ani architektura, a její praktická dimenze, stavitelství.
Kde se s nimi budeme moci nejspíš setkat?
Drony ve stavební praxi dnes a zítra
- Nemají chybu, když přijde na sběr dat v plánovací fázi. Obhlídka celého území, parcely, i návaznost plánování na okolní zástavbu či krajinu je pohledem z ptačí výšky zkrátka hned o něčem jiném.
- Drony mohou proměnit stávající bezpečnost práce na stavbách. Ať už při práci s nebezpečnými materiály, nebo v rámci průzkumu riskantních oblastí – míst obtížně dostupných.
- V reálném čase mohou drony poskytovat informace přímo ze stavby, přispívat k efektivnější dělbě práce, lepšímu plánování stavebních činností.
- Mohou vytvářet digitální modely a sbírat data pro 3D stavební tiskárny. Jsou také fascinujícím nástrojem pro kontrolu kvality, dohled nad užitými postupy.
- Drony vyniknou při obhlídce škod, neduhů. Zkrátka při rozmanitých inspekcích. S minimálním časovým odstupem mohou zjišťovat informace o poškození budov…
- … a také mohou aktivně přispívat k jejich odstranění. Dron vybavený aplikační hubicí, tubou lepidla nebo vlastní 3D mini-tiskárnou bude schopná zacelovat a lepit praskliny.
- Perfektní budou drony při opravách a renovacích historických objektů. Pamětihodností, které si neinvazivní péči a údržbu zaslouží.
- Nástřiky a nátěry ve výškách, nanášení ochranných filmů, aplikace vnějších izolací. S drony se to obejde bez lešení anebo lezeckých popruhů. Zákroky tohoto typu bude možné realizovat takříkajíc ze země.
- Drony mohou fungovat jako doručovatelé stavebních materiálů. Nejen ve formě maloobjemové zásilky, expedované na stavbu, nebo v tom, že zedníkovi podají do třicátého patra kladivo…
- Koordinované hejno stavebních dronů bude schopné vynášet do výšek třeba i traverzy a stavební dílce. V čem je to zajímavé? Taková metoda konstrukce se totiž může obejít bez jeřábů a těžké techniky.
- Naroste význam automatizace stavebních procesů, protože počítačem řízené drony budou schopné z prefabrikátů stavět budovy podle zadání, prakticky bez přispění lidského faktoru.
- Drony konečně „dají smysl“ představám o vegetací porostlých výškových stavbách a zelených vertikálních fasádách. To ony totiž budou tím laciným nástrojem, který je bude zalévat.
- Na budoucnost s drony budou muset zareagovat i vznikající budovy. Vletovými otvory a přistávacími plochami - tedy spíše ploškami – novými manipulačními prostory. Místo poštovních schránek, nejspíš.
- Drony mohou dramaticky proměnit hlediska bezpečnosti. Místo nočního hlídače může budovou anebo areálem kroužit několik automatizovaných létajících strážců.
- Zrovna tak mohou uzpůsobené hasičské drony proměnit požární bezpečnost. Jako neohrožená letka mohou zaútočit přímo na plamenný živel, potažmo mohou hasit tam, kam požárníci nemohou.
Princip využití dronů ve stavební praxi a architektuře je vlastně podobný – jen opačný – jako u válečného využití. S náklady ve výši tisícikorun se tu dají uspořit miliony. Taky se dají šetřit lidské životy a sama hodnota vykonané práce. Je to fantastický způsob, jak získávat informace přímo z terénu, monitorovat situaci. Je to zkrátka něco, co nás nemine. Jen je škoda, že nás k tomuto pokroku musela přiblížit tragédie války. Ale třeba to jednou budou právě drony, které s obnovou poválečné Ukrajiny pomohou.
Zdroj: TheConversation.com, bldup.com, UnmannedAisrpace.info, jouAV.com, gim-international.com, smithsonianmag.com, t2space.com