Jak zajistit bezpečnost v bytě pro psa, kočku a další zvířata
Pořizujete si prvního psa nebo kočku, králíčka, papouška? Pak byste měli připravit a zajistit váš dům nebo byt tak, aby byl pro vašeho mazlíčka dobrým a bezpečným domovem.
Přečtěte si naše rady a tipy na bydlení s domácími mazlíčky. Chov domácích zvířat, ať už se jedná o pejsky, kočky, králíky, morčata a další hlodavce, nebo třeba papoušky, není v bytě nebo domě vždy bez problémů, překážek a výzev. Jak si s nimi poradit? Jak si užít bydlení se zvířaty? Čtěte naše články.
Pořizujete si prvního psa nebo kočku, králíčka, papouška? Pak byste měli připravit a zajistit váš dům nebo byt tak, aby byl pro vašeho mazlíčka dobrým a bezpečným domovem.
Život s alergií nebo astmatem je plný omezení a skrytých rizik. Přesto můžete optimálním sestavením vlastní domácnosti do značné míry omezit, jak intenzivně na vás budou alergeny a nejrůznější dráždivé vlivy působit. Na co si dát pozor?
Je zajímavé, že když někdo uvidí v návodu na používání mikrovlnné trouby či pračky doporučení a zároveň varování, že do přístroje nepatří domácí zvířata, rozčiluje se, jak z něj někdo dělá úplného hlupáka. A pak nechá ten samý člověk svého psa či kočku, v horším případě dokonce dítě, v rozpáleném autě před hypermarketem. V peci! Jak funguje přehřátí u teplomilných živočichů a jak mu bránit?
Bolest a zármutek spojený se ztrátou se nedotýká jen lidí navzájem. Mnohdy truchlíme i za odchodem přítele čtyřnohého. Psa, domácího mazlíčka. A podobně jako se moc neumíme smiřovat s odchodem svých blízkých, činí nám nemalé potíže se rozloučit i se zvířetem. Smrt totiž jen málokdo chápe jako přirozenou součást života.
Vůbec nejde jen o dobu letních prázdnin, své domácí mazlíčky si v autě vozíme pravidelně. Na výlety, k veterináři, na dovolenou, autem si je převážíme hrdě domů, když si je vezeme jako malá štěňátka od chovatele. A je také pravdou, že mnozí psi cestování autem milují. Jede se totiž na výlet.
Možná se o to postaraly drápy domácích mazlíčků, projíždějícím autem odpálený kamínek, nebo větrem rozhoupaná větev. Těžko říct. Někdy není tolik podstatné, jak se na sklo škrábance dostaly, ale spíš jak se jich zbavit. Na zasklení oken působí vizuálně i vlasově tenká rýha jako direkt na bradu. Jak se škrábanců zbavit?
Debata o osudu invazních druhů na území členských zemí EU postoupila do své závěrečné fáze. A spolu s ní spouští české Ministerstvo životního prostředí na svém webu nový on-line formulář, do něhož mohou lidé zaregistrovat své domácí mazlíčky, které mezi vyjmenované a do seznamu invazních druhů zahrnuté patří.
Dobrovolníci začali sbírat podpisy pod petici požadující změnu zákonů, aby bylo jasné, kdo má ohledně toulavých koček jaké povinnosti. Především chtějí, aby existovala zákonná povinnost kastrace toulavých koček pro města a obce. Současná legislativa jim to totiž nenařizuje. Podle statistického úřadu Evropské unie Eurostat přitom žilo v České republice v roce 2019 více jak 28,5 tisíce toulavých koček a kočku domácí chová přibližně 22 % českých domácností (cca 1,2 milionu koček). Hranice mezi opečovávanou kočičkou a kočičím bezdomovcem je navíc tenká. Stačí, když kočička upadne v nemilost.
Zahání pocit samoty a dodává štěstí; dotyk huňatého kožíšku vám rozehřeje den. Skoro nikdy se s vámi nehádá, a dokud má dost krmení a jít kam na toaletu, je v podstatě věrná. Kočka je prostě ideální spolubydlící. I tak je před jejím pořízením dobré zvážit pár detailů.
Lidé je milují. Tedy aspoň ti, kteří si bez nich nedokáží představit oslavu žádného výročí, státního svátku, volna. Ohňostroje a zábavná pyrotechnika jsou pro mnohé stejným symbolem bujarých novoročně silvestrovských mejdanů, stejně jako o půlnoci bouchnutá láhev Bohemky. Má to ale háček. Domácí mazlíčci, psi a kočky, je nesnáší. Děsí se jich. Jak se pokusit zvířatům učinit ohňostroj snesitelnější?
Nejsou to hezké počty. Devět z deseti domácích mazlíčků, kteří se kdy otrávili, se k téhle nemilé životní události propracovali v bezpečí domova. A byť žebříček původců otrav domácích mazlíčků vede úklidová chemie a léky, každá jedna ze čtyřech z těchto otrav souvisela s pozřením rostlinstva. Okrasných pokojových rostlin, které sice nádherně zdobí, ale umí být i pořádně jedovaté.
Jednoho by mohlo napadnout při porovnání původní a nové vyhlášky o kadáverech zvířat v zájmovém chovu, že na svém pozemku již smí pohřbít vlastně jen koně. Anebo se musí stát provozovatelem zvířecího hřbitova se vším všudy. Dědo, zahoď ten rýč, já nikam na úřady nic vyřizovat nepůjdu. Zvířecím funebrákem se stát nechci. Anebo ne? Díky Bohu, ne! A už to jde i s křížkem, kytičkou a svíčkou.
Každý kočičí milovník ví, že zvídavé a hravé kočky milují prozkoumávat svět kolem sebe. Pokud nemáte zahradu nebo možnost pustit svou kočku ven, nezoufejte! Máme pro vás skvělý tip, jak vytvořit úžasný kočičí strom, který přinese radost a spokojenost vašim domácím mazlíčkům.
Lidstvo je zkrátka fascinující. Naučili jsme se léta v oblacích, většinu smrtících nemocí jsme zkrotili vakcínami, umíme zachytit okamžiky minulosti na fotografii, skládáme hudbu a taky jsme přistáli na Měsíci. Ale kromě těchto zásadních civilizačních počinů jsme rovněž schopní generovat i naprosto nemožné dárečky, hračky pro naše domácí mazlíčky.
V zimě postupně vzniká z kdysi útulného bytu s uklizenými pokoji něco, co připomíná výběh velkých šelem. A to nejen neupraveností, ale i odérem. Jak se s tím vyrovnat?
Zvířecí mazlíčci jsou zdrojem nekonečné radosti, milé společnosti, zábavy. A taky pořádné dávky parazitů, na což bohužel dost často zapomínáme. Ke škodě své i našich čtyřnohých chovanců, protože ti si sami s většinou nezvaných hostů ve svých kožíšcích a střevech bez naší pomoci neporadí. Byť se o ně s námi rádi podělí.
Když si vyjdete do přírody, třeba i jen do městského parku, a dáte si dobrý pozor na vyšší travní porost, je možné, že se vás klíště nechytne. Co ale mají dělat chudáci domácí zvířata? Pes zaručeně vymete i ten nejzazší kout a křoví, o kočkách nemluvě, ty se při svých potulkách neptají vůbec nikoho. Prostě místa, kterým se vy sami, třeba právě kvůli riziku klíšťat, vyhnete, přitahují naše domácí mazlíčky doslova jako magnet. Navíc na klíšťata běžně narazí i v zahradách. Co ale s klíštětem, když se už zakousne a začne ze zvířete sát? A existuje funkční prevence?
Berte to s trochou nadsázky a zamyslete se nad tím. Huňaté kožíšky a zvědavé čumáčky čtyřnohých zvířat mají něco do sebe, ale nic se nemá přehánět. Služby, které vám nabídnou pokojové rostliny, je totiž skoro totožný. Jen vyjde laciněji, bez konfliktů a rizik.
Hmyz probouzí zvědavost nejen lidí, ale také psů a koček. A občas ta zvědavost může skončit nepříjemným bodnutím. Které druhy běžného hmyzu jsou pro domácí mazlíčky skutečným nebezpečím?
Pes, nejlepší přítel člověka. Kočka, nejlepší přítel sebe sama. Pro oba tyhle zvířecí mazlíčky ale platí, že kromě své náklonosti nás přibližují i patogenům, s nimiž bychom se raději potkat nechtěli.