Můžeme si natrhat jmelí?
Jmelí patří k neodmyslitelným symbolům Vánoc, mnozí z nás však nechtějí na tržišti platit mnoho desítek korun za maličký svazeček, když na jmelí naráží ve volné přírodě.
Nechte se inspirovat našimi tipy, články nebo fotopříběhy a udělejte si doma krásné Vánoce. Najdete zde spousty nápadů na vánoční dekorace, adventní věnce, světelné dekorace, ale také povídání o vánočních zvycích.
Jmelí patří k neodmyslitelným symbolům Vánoc, mnozí z nás však nechtějí na tržišti platit mnoho desítek korun za maličký svazeček, když na jmelí naráží ve volné přírodě.
Více než na spoustu drahých dárků se zaměřte na vánoční tradice. A právě jednou z nejdůležitějších je advent, pro který jsou typické právě adventní věnce v našich domovech.
Adventní věnce, vánoční svícny, věnce na dveře či na hroby nemusí být vůbec složité a vůbec už nemusíme používat drahé materiály. Dokonce nepotřebujeme ani korpusy, i ty si vyrobíme sami.
Co si lze představit pod pojmem ekologický vánoční stromek? Lze si vánoční stromek pořídit tak, aby takzvaná ekologická stopa byla co nejmenší?
Není nic voňavějšího a příjemnějšího, co dovede vykouzlit atmosféru Vánoc, než hořící svíčky ze včelího vosku. Ty navíc nádherně voní, i když zrovna nehoří. Přitom si takové svíčky můžeme doma snadno vyrobit a zapojit do výroby i děti. Udělejte si provoněný advent a Vánoce.
Vyzdobte na Vánoce svou zahradu decentně a vkusně. Pouhé záplavy světelných dekorací jsou krátkozrakým řešením.
Vánoční výzdoba návodí tu pravou atmosféru svátků. Dekorativní osvětlení však lze využít i pro různá párty a jiné slavnostní a jinak účelové příležitosti.
Vánoce a stolování k sobě patří stejně neoddělitelně, jako vánoční stromek či tradiční český kapr. Vánoční slavnostní večeře patří k těm neslavnostnějším v roce a tomu by pak samozřejmě mělo odpovídat právě i naše stolování. K vánočnímu stolování navíc patří i řada tradic, pravidel a pověr.
Pravá sváteční atmosféra se dá navodit i bez nadílky sněhu. Zimní večery s rozzářenými okny a domy jsou mnohem příjemnější a veselejší.
Gradující shon v obchodech a na ulicích přináší touhu po klidném prožití vánočních svátků. Cítíme-li potřebu užít si tento čas v pohodě a bez starostí, pomohou nám živé květiny. Vnesou do našich domovů pohodu a slavnostní atmosféru. Příroda se sice na nějaký čas zahalí do bílého roucha, to však neplatí pro naše domovy. Květiny mohou být součástí svícnů, stromečků i dárků. Řezané květy totiž vždycky ohromí svou krásou.
Chcete mít jeden stromek po mnoho desetiletí a stále měnit jen styl výzdoby? Nebo chcete kupovat každý rok nový, řezaný? A nebo chcete pečovat o stromek živý, v mobilní nádobě, ale celoročně?
Vánoční svátky by měla provázet příjemná a klidná atmosféra nejen v interiéru. Zahrada přímo vybízí k dokreslení vánoční pohody.
Proč slavíme Vánoce, co je advent, proč si dáváme dárky, posíláme vánoční přání, zavěšujeme jmelí, proč jíme vánočního kapra, proč zdobíme stromek a proč je třeba zazvonit zvonkem?
Vánoce se blíží a s nimi i každoroční dilema. Jaké dárky vybrat pro své blízké? Pokud máte v rodině či mezi přáteli vášnivé zahrádkáře nebo chovatele, máme pro vás pár tipů na vánoční dárky, které je zaručeně potěší.
Vánoce a jehličnany, pro nás neoddělitelné pojmy. Bez jehličnatého vánočního stromku, pod kterým najdeme po štědrovečerní večeři dárky, si Vánoce nedovedeme představit. Většina z nás rozezná smrček od jedle a borovice, ale co dál? Vyzkoušejte si své znalosti v našem kvízu.
Odkdy? Poprvé se u nás Betlémské světlo objevilo v prosinci 1989. Samotná myšlenka šířit Betlémské světlo po světě vznikla v roce 1986 ve studiu hornorakouského ORF (Österreichischer Rundfunk) v Linci. A k nám je poprvé dovezli hned po listopadové revoluci roku 1989 exiloví skauti právě z Rakouska.
Kvíz: Vánoce lidé slaví téměř po celém světě, tedy tom křesťanském. Oslavy se však zem od země, národ od národa, v něčem liší. Někdy zásadně, jindy jen drobnými zvyklostmi, které však na nás mohou působit dosti absurdně. Některé vánoční tradice jsou prostě hodně zvláštní. A dokonce i dárky se všude nenadělují 24. 12. a všude je nenosí Ježíšek. Poznáte některé z pro nás netradičních zvyklostí? Už jste o nich četli, nebo slyšeli? Nebo je dokonce zažili na své vánoční dovolené?
České Vánoce jsou plné krásných tradic a zvyků, které se dědí z generace na generaci - a nebo jsou staré jen pár desetiletí. Jak dobře znáte tyto jedinečné obyčeje, které dělají Vánoce nezapomenutelné, a zároveň ryze naše, české, moravské a slezské? Připravili jsme pro vás zábavný kvíz, ve kterém si můžete ověřit své znalosti českých a moravských vánočních tradic. Otestujte se a zjistěte, kolik toho o našich svátcích víte!
O brambořících je známo, že vydrží déle pěkně kvést v chladnějším prostředí. Dříve se proto pěstovaly v meziokenním prostoru špaletových oken, ta však bohužel většinou ustoupila modernějším výplním stavebních otvorů. A odnesly to právě bramboříky. Přišly o svá ideální stanoviště. Ovšem existují i mrazuvzdornější druhy a odrůdy, které bez problémů přežijí v zahradách naše zimy. Některé pak kvetou na jaře, jiné v létě a další od konce léta do podzimu.
Zkušené floristky moc dobře vědí, co musí být základem tradičních vánočních věnců. Ne nadarmo se dříve zahradnice učily vázat věnce tak, že přišla mistrová, vzala korpus obalený chvojím a mrskal s ním nelítostně o zeď. Když věnec vydržel, učnice uspěla. Až na takovouto kontrolu jakosti se ale dnes jaksi zapomnělo. Všechno je vachrlaté, nestabilní, přezdobené, nebo naopak nevyzdobené, nekvalitní, prostě špatné. Pořídit si kvalitní věnec a ještě za rozumnou cenu, je opravdu kumšt.
Prosím NEPRODLENĚ!!! o radu, jak vyzrát na vánoční stromeček, aby jehličí brzo neopadalo.Stromečk byl drahý a mám malé děti,které se s ním po Vánocích těžce loučí. Chtěli bychom,aby nám vydržel ještě celý únor,nebo 2 roky. Děkuji za vaši radu.
Dobrý den,záleží jak dlouho jste koniferu doma pěstovali. Obvykle se pěstuje nanejvýš týden doma. Pří koupi také rozhoduje, kolik jste do…