Jaká bude naše nová zahrada?
Ještě než přistoupíte k realizaci zahrady, je nutné vyjít z očekávání. Co všechno na zahradě chcete dělat a co zde nesmí chybět?
Plánujete realizaci své zahrady, kterou jste dlouho odkládali? Nelíbí se vám uspořádání vaší zahrady? Potřebují dřeviny na vaší zahradě omladit? Stavíte nový dům a chcete mít kolem něj oázu klidu a relaxace?
Hledáte inspiraci potřebnou k realizaci své vlastní zahrady? Chcete se dozvědět, jak se zahrada plánuje a navrhuje, jak se modeluje její terén, jaké stavby a kde můžete na své zahradě umístit? Jak si poradit se svažitým pozemkem a zamokřenými plochami zahrady, do jaké míry ovlivní úrodnost půdy na vaší zahradě skladbu rostlin, jak zahradu ideálně zavlažovat a jak vybudovat relaxační zóny s vodními plochami? Součástí zahrady mohou být i schodiště, rampy, kamenné zídky, ploty a další prvky. Slunná a stinná místa, ale i umělé osvětlení, které podtrhne každý večer atmosféru na vaší zahradě. V dalších dílech seriálu "zahrada hrou" vám poradíme s výběrem rostlin pro zahradu okrasnou i užitkovou, se začleněním odpočinkových zátiší a zahradního krbu, s vhodným výběrem a realizací skladovacích prostor a s průběžnou celoroční údržbou zahrady včetně jejího zazimování. Nakonec vám představíme netradiční řešení v podobě zelených střech a rostlin na obvodových stěnách domu.
Doporučujeme Vám nastavení této stránky jako stránky domovské, nebo alespoň její vložení do oblíbených stránek.
Máte-li chuť a potřebu na kterýkoli díl seriálu a informace v něm obsažené reagovat, budeme velmi rádi a na Vaše dotazy či připomínky budeme ochotně a obratem reagovat. Své podněty můžete vkládat do diskusního fóra pod každou konkrétní kapitolou, nebo zasílat na e-mail redakce@ceskestavby.cz.
Ještě než přistoupíte k realizaci zahrady, je nutné vyjít z očekávání. Co všechno na zahradě chcete dělat a co zde nesmí chybět?
Návrh zahrady a vypracování kvalitního projektu, to jsou nezbytné kroky pro budoucí realizaci.
Úprava terénu zahrady bude prvním krokem realizace. Té však předchází modelování terénu na papíře.
Co všechno řadíme mezi stavby na zahradě a jak tyto prvky vylepší náš pobyt na pozemku, relaxaci i praktické potřeby?
Jak vyřešit problémy s přílišným zamokřením zahrady? Příčin i jejich řešení je několik.
Vlastnosti půdy ovlivňují nejen naše zahrádkářské výnosy, ale i stav okrasných rostlin na zahradě, květin i dřevin.
Jak to udělat, aby měly rostliny k dispozici dostatek vody, ale ne zase nadbytek a byla vždy dopravena na správné místo?
Voda je prvek v zahradě s nezastupitelnou rolí. Dodá prostoru obraz, uklidňuje mysl, dotváří prostředí a přiměřeně zlepšuje mikroklima.
Zahrada, ve které je zabudované zajímavé schodiště, je obohacena o další rozměr.
Jak a čím oplotit zahradu? K jakému řešení jsme přistoupili v námi projektované zahradě?
Živý plot do zahrady? Hodí se do každé - i té pevně oplocené, i pouze k oddělení části zahrady, i jako přechod zahrady do volné přírody.
Jaké materiály můžeme v zahradě kombinovat? Které se hodí vedle sebe a které je dobré raději umístit do odlišných částí?
Znáte rozdíl mezi okrasnou a zeleninovou zahradou? Je vůbec třeba zahradu takto oddělovat?
Skleníky a pařeniště řadíme mezi užitkové stavby prodlužující sezónu pěstování rostlin. Který zvolit a kam jej umístit?
Vysít travní směs nebo položit travní koberec? Jak trávník správně udržovat? Více čtěte zde...
I když je trh přesycen zbožím, nenabízí třeba rybíz, jostu nebo angrešt. A proč za ovoce utrácet, když na zahradě víme, co pěstujeme a nekonzumujeme pak chemii?
Výsadba dominantních dřevin přímo vychází z navrhovaného plánu zahrady. Jsou součástí kostry, která zahradu utváří.
Keře jsou rozmanitou skupinou dřevin, které mají v zahradě široké využití pro různá stanoviště. Jaké vybrat a kam je zasadit?
Výsadba okrasných záhonů je tou nejpříjemnější částí budování zahrady. Přinášíme vám tipy jak na to?
Ten, kdo má na zahradě k dispozici dostatečný prostor, určitě nazapomene na zeleninu.
Kdo má rád byliny, toho určitě potěšíme. Jejich největší výhodou je snadné pěstování. Bylinky mají rády dostatek slunečního světla a nejsou náročné na kvalitu půdy.
Cibulnaté a hlíznaté rostliny se od ostatních liší tím, že mají jinou podzemní část. Abychom všemu lépe porozumněli, uděláme si stručný přehled.
V málokteré zahradě chybí jakákoli mobilní nádoba s vysazenými rostlinami. Do mobilních nádob lze přitom vysadit téměř vše, nejen na zimu choulostivé druhy.
Mezi nepostradatelné prvky v zahradě, které slouží jako účelové, ale jsou i zajímavé svým vzhledem, určitě patří krby, grily a udírny.
Bez odpočinkového zátiší, prostoru pro naši relaxaci, se neobejde žádná zahrada. Ani ta nejmenší. Zátiší přitom může mít mnoho podob.
Alespoň nějaký skladovací prostor potřebujeme na svém pozemku i dnes. Jak uskladnění věcí řešit?
Zahrada je na péči tak náročná, jak si ji sami uděláme. Proto je dobré se zamyslet nad svou časovou flexibilitou. Zahrada by po nás měla vyžadovat tolik času, kolik na ni máme.
Choroby a škůdci na zahradě nám každoročně kazí radost z našich výpěstků. A my jsme donuceni je bránit.
Po dlouhé sezóně nastává doba, kdy příroda odpočívá. Jelikož je zima náročným obdobím v roce, musíme se na ni dobře připravit.
Zelené střechy a vertikální zahrady (svislé stěny) zkrášlí stavby, poskytnou kousek zeleně i uprostřed rušného velkoměsta a na plochých střechách pak i kousek uměle vytvořené zahrady.
Co je zimní zahrada, k čemu slouží a jaké rostliny v ní můžeme pěstovat?