Oranžové nádheře vydlabaných dýní fandit zrovna nemusíte, ale na podzim se jim zkrátka nevyhnete. Jsou všude. A s nimi se připomínají i bláznivé rekordy z dýňového světa. Začneme u jedné z nejkompetitivnějších oblastí světa rekordů: souboji o nejtěžší vypěstovanou dýni. Za posledních pět let žádný z nových rekordů nepřečkal do další sezóny. Vždy se tu objeví další šílený zahradník, který vypěstoval ještě o něco těžší obludu. Slůvko „obluda“ používáme záměrně, protože letošní výpěstek Travise Giengera z USA se skutečně nedá nazvat jinak.
Ať zvítězí ta největší!
Ta „věc“, která mu díky setrvalé péči vyrostla, totiž váží 1246,9 kilogramů. Ano, přes jednu tunu. A loňského šampiona z Itálie trumfnula skoro o dvacet kilo. Tuhle mega-dýni, pojmenovanou na počest neméně obřího basketbalisty Michael Jordan, zkrátka ze zahrádky na kolečkách jenom tak neodvezete. Její zahradník, pan Gienger, přitom není mezi rekordmany žádným nováčkem.
Loni se zapsal rekordem – ne sice váhovým, dýně Maverick vážila jen 1162 kilogramů – v naměřeném obvodu výpěstku. Ta loňská dýně měla obvod 614,7 centimetrů. Snad tyto rekordy chvilku přetrvají, protože jinak brzy nebude pro obří dýně na zahradách k hnutí.
Jen pro představu, jak se ty rekordy posouvají: první velkou datovanou soutěž o největší dýni vyhrál v roce 1900 jakýsi Kanaďan s výpěstek vážícím 181 kilogramů. Hranici tří metráků pokořil americký zahradník Robert Gancarz až v roce 1986. Půltunová dýně tu poprvé byla v roce 1999, a přes váhu jedné tuny se poprvé dostali ve Švýcarsku v roce 2014.
Pochopitelně se vnucuje otázka, co se s takovými mega-dýněmi dá – kromě přebírání cen – vůbec dělat. Odpověď na to mají v New Bremen ve státě Ohio jasnou. Z dýní, které neuspěly v souboji o rekordní váhu nebo obvod, dělají dýňové koláče. Rekordní váhy a obvodu. V roce 2010 tu upekli dýňový koláč o poloměru 600 centimetrů, jež vážil 1678 kilogramů. Jen na korpus a kůrku při okraji padlo 440 plechů pečeného těsta, asi dvě igelitky plné skořice a vajec, že by to jeden nespočítal.
Dlabeš, dlabu, dlabeme
Dýně tím neřekly své poslední slovo. O překonání si doslova říká hromadná akce ve vyskládání přinesených dýní do jedné řady za sebou. Linie donesených dýní měřila 1,5 kilometru. Bylo jich 8652, a z pořadatelského hlediska bylo nejtěžší lidi přesvědčit, aby se na místo konání akce se svou dýní vláčeli.
Svět rekordů má odpověď i na otázku, do jaké největší vzdálenosti se zatím podařilo vystřelit dýni ze vzduchového děla. Desetipalcový natlakovaný kanón vymrštil oranžový projektil na vzdálenost bezmála 1700 metrů.
Výzdoba z dlabaných dýní? Proč by ne. Jen pokud usilujete o zápis do Guinessovy knihy rekordů, nepodceňte přípravu. Stávající šampion (z roku 2019) si plaketu odnesl za výzdobu sestavenou ze 4164 vydlabanců.
S vydlabáváním dýní se pochopitelně hezkých pár rekordů pojí. Třeba časovka, závod v rychlo-zdobení vydlabané dýně. Pravidla jsou jasná – musí to mít dvě či, nos, ústa a dokonce i uši. Stephen Clark, vítěz z roku 2013, to zvládl za 16,47 vteřiny. Pokud vám ten časový údaj moc nesedí, vězte, že světový rekord v počtu vyzdobení vydlabaných dýní jedinou osobou za jednu hodinu počítá se 109 kusy.
To musel být masakr. A což teprve rekord z roku 2008, v němž se měřilo, za jaký čas jedna osoba dokáže vyzdobit jednu tunu dýní. Trvalo to 3 hodiny, 33 minut a 49 vteřin. A kolik lidí že se dá třeba na hromadné zdobení dýní nalákat? Stávající rekord počítá s 1060 lidmi, kteří svorně a pospolu na jednom místě na všechno dlabou.
Že už těch dýní máte až po krk a nejradši byste je rozšlapali? I to se dá pojmout jako soutěžní disciplína. Za jednu minutu se jih takhle dá zdevastovat dvaapadesát.
Zdroj: GuinnessWorldRecords.com, ČeskéStavby.cz, giantpumpkins.co.nz, breclavsky.denik.cz, FarmingLife.com, BackyardGardener.com