I když to tak z výsledku nevypadá, realizace tohoto projektu se skutečně „táhla“. Ve výsledku pak trvala stěží uvěřitelných šestnáct let. To si pochopitelně zaslouží vysvětlení.
Na samém počátku stál profesionál v oboru plánování pozemkových úprav, uznávaný krajinný inženýr. Který se sice do důchodu ještě nechystal, ale už ho někde v dálce před sebou viděl. Kde ten čas, až nebude co dělat, bude trávit? Vysnil si poklidné bydlení v přírodě. A investoval hodně energie do toho, aby nalezl to ideální místo. Před šestnácti lety zakoupil pozemek nedaleko Halifaxu, v provincii Nova Scotia.
Ať je to hotové, než půjdu do důchodu
Proměřil, připravil a nachystal parcelu pro stavbu, oslovil architekty, zaúkoloval stavitele, proplatil faktury - a pak si dal dalších třináct let pauzu. Neřešil to, pustil to z hlavy. Nechal, ať se o vykrystalizování jeho představ postarají jiní. A teprve, až když skutečně po rozloučení v práci „odcházel“ do důchodu, zamířil na místo svého nového bydlení. Které před tím hotové vlastně ještě nikdy neviděl. Jen věděl, že už je hotové.
Tímto procesem si zkrátka uchystal sám pro sebe překvapení. A díky architektům ze studia MacKay-Lyons Sweetapple to překvapení bylo hodně příjemné. Nové obydlí má podobu dvou-objemového objektu, s celkovou výměrou 185 metrů čtverečních. Je osobité, moderní, ale přitom nikterak nepopírá přítomnost divoké krajiny a dům je na zdejší podnebí dobře připraven.
Tradiční stavba, netradiční provedení
Rodinný dům je rozložen do dvou vzájemně propojených pavilonů, přičemž jeden v sobě nese funkce společenského prostoru (s kuchyní, jídelnou, obývacím pokojem) a druhý je obytný. Tam se nachází tři ložnice, dvě koupelny, pracovna a prádlena. K domu přináleží i garáž, stojící stranou u příjezdové cesty.
Stavba svou načervenalou fasádou odráží tradice regionu (domy rybářů a námořníků tu staví v této barvě dodnes), její rysy jsou v podstatě střízlivé (sedlová střecha). Ale přitom jsou tu rysy a prvky geometrie uspořádání, které projekt řadí k projevům moderní architektury v duchu Franka Lloyda Wrighta. Na nehostinné podmínky je dům vybaven fasádou nikoliv ze dřeva, ale z cortenové oceli.
Vybaven pro severské klima
Jedno-materiálové a celistvé provedení nahrává tomu, jak dobře se dům bude vyrovnávat s tolik zde častými cykly rozmrzání a zamrzání, tvorbě sněhových návějí a táním. V detailech to odráží i to, že tu chybí převisy střechy, které by nahrávaly tvorbě ledových převisů a rampouchů. Nepřehlédnutelné je i to, jak se dům vyrovnává s členitým skalnatým podložím a svahem, na nějž přisedá s pomocí vyvyšující/vyrovnávající konstrukce.
Představa klienta byla, že do důchodu půjde s jistotou toho, že má zajištěné bydlení podle vlastních požadavků. A nechtěl se ochudit o zážitek z překvapení, které mu další etapa jeho života uchystá. Tyto představy mu architekti pomohli bezezbytku naplnit.
Zdroj: MacKay-Lyons Sweetapple Architects
Foto-kredit: James Brittian