Například komár tygrovaný k nám putuje hned po několika trasách. A na jihu Slovenska, konkrétně v Bratislavě, už prokazatelně dokázal i přezimovat. Špatnou zprávou je, že přenáší horečku dengue, žlutou zimnici či virus zika, tedy nemoci, které si obvykle přivážíme jako suvenýr z tropů. Dovede ale zůstat na trvalo, nebo jde jen o výjimku?
Šíření komára tygrovaného
Komár tygrovaný (Aedes albopictus) pochází z tropické jihovýchodní Asie. Do tropů a subtropů celého světa se rozšířil spolu s dovozem některých komodit, například ojetých pneumatik a okrasného dračince zvaného Lucky Bamboo. Natrvalo se již dokonce usadil na jihu Evropy, konkrétně ve Francii, Itálii, Španělsku, Chorvatsku a dalších zemích Středomoří. A bohužel nejde jen o druh nebezpečný, ale také invazní, který se pravidelně objevuje i u nás. Zimu však většinou nepřežije. Ovšem výskyt tohoto komára letos potvrdilo Biomedicínské centrum Slovenské akademie věd a nejen to, dokázal v Bratislavě přezimovat. Je to jen výjimečná situace, nebo se usadí trvale?
Změny klimatu komárům pomáhají, zatím ale nepředstavují exotickou migrační revoluci
Výskyt teplomilného hmyzu je v našich zeměpisných šířkách způsoben krátkodobými i dlouhodobými změnami klimatu. Přesto však jde podle odborníků zatím jen o dočasný výskyt. Další zima, která může být tvrdší než ta letošní, může komára tygrovaného zdecimovat. Podle entomologů je totiž třeba zohlednit schopnost tohoto hmyzu přezimovat. A právě na naše zimy, i když jsou poslední roky mírnější, nejsou teplomilné druhy organismů adaptovány.
Teplé zimy proto sice mohou výrazně pomoci dočasnému šíření teplomilného hmyzu a jiných živočišných druhů, většinou ale jde jen o pravidelné každoroční zavlékání tohoto hmyzu na naše území v teplejších měsících roku. Pokud je zima teplá, někteří jedinci přežijí a mohou začít být aktivní od časných jarních měsíců. Dochází tak k posílení populace tohoto hmyzu, ale dosud ne trvalému.
Horší je to s místními druhy hmyzu sajícími krev
Poprvé se komár tygrovaný objevil na Slovensku v roce 2012 v okolí Košic, zimu ale nepřežil. To až nyní v Bratislavě, kde je o poznání tepleji. Běžně a plošně však u nás tento tropický hmyzí druh přežívat nemůže. Stačí jedna tuhá zima v následujících letech a celá populace vymře. Co je však špatnou zprávou, mírné zimy jsou obecně pro krevsající členovce výhodné, proto bohužel můžeme očekávat prudký nárůst jejich populací, tedy především místních druhů komárů a také klíšťat. A třeba aktivita klíšťat byla letos zaznamenána v krajských městech již na konci zimy.
Invazivní druhy komárů šíří nebezpečné nemoci
Bohužel právě invazní druhy komárů představují vážnou zdravotní hrozbu pro lidi i zvířata. Šíří nebezpečné choroby. A v případě exotických druhů takové choroby, které se u nás běžně nevyskytují. Společnými rysy invazních druhů komárů jsou schopnost se rozmnožovat v dosti malém množství vody, třeba i v dutinách stromů (arborikolní druhy, tzv. tree-hole mosquitoes) a dále schopnost se přizpůsobit podmínkám blízkosti člověka. K rozmnožování využívají množství lidmi vyrobených artefaktů (vázy, pneumatiky, plechovky a jiné nádoby), ve kterých se udrží voda. Vajíčka těchto komár jsou navíc odolná vůči vysychání. Invazní komáři jsou též schopni využít aktivit člověka ke svému šíření na nové lokality (osobní a nákladní přeprava, mezinárodní obchod například s ojetými pneumatikami a s exotickými květinami - např. lucky bamboo). Snadno se přitom přizpůsobují novým podmínkám (ekologická plasticita).
Hlavní způsoby šíření invazních druhů komárů
Transport zboží na velké vzdálenosti: Např. lodní přeprava ojetých pneumatik. Voda, která zůstává v pneumatikách, tvoří zázemí pro život a množení některých druhů komárů. Během svého vývoje (vejce, larvy, ale i kukly a nakonec dospělci) jsou přitom převáženi na velké vzdálenosti. Další cestou je přeprava oblíbených pokojových rostlin, obzvláště druhů s vysokými nároky na vodu. Tím nejhlavnějším je Dracaena sanderiana (takzvaný šťastný bambus, lucky bamboo). Roste rychle, nikoli jen jako z vody, ale doslova z vody, načež je spolu s vodou tento rostlinný druh přepravován. Šťastný bambus si přitom získal celosvětovou oblibu, protože prý přináší do domácností štěstí. Pěstovat jej lze i v koupelnách s menším množstvím přirozeného denního světla. Bohužel si však spolu se zeleným štěstím můžeme domů zavléct i nebezpečné komáry a nemoci, které přenášejí.
Pozemní doprava: Dospělé samičky mohou v oblastech vysokého výskytu druhu zaletovat do vnitřních prostor kamionů přepravujících zboží, do osobních automobilů, karavanů a jiných osobních dopravních prostředků. Z nich pak zase vyletují. V tomto případě jde však o přepravu na kratší vzdálenosti, třeba z dovolené v Itálii zpět do Česka. V tomto případě nedochází cestou k rozmnožování komárů. A právě i pozemní dopravou se po Evropě šíří dospělé samičky druhu Aedes albopictus (komár tygrovaný). "Nežádoucí dáreček z dovolené či nechtěné přibalené zboží."
Malá lodní doprava: Předpokládá, že k šíření komára tygrovaného na území Chorvatska došlo z ostrovů prostřednictvím malých sportovních a rekreačních lodí plujících mezi ostrovy.
Zdroj: academia.cz, novinky.cz, ČESKÉSTAVBY.cz, Wikipedia