Pokud chcete, aby kamenné či betonové plochy vašeho domu zase vypadaly jako nové, seznamte se s dvěma klíčovými metodami – plochy ve vnějších prostorech obslouží účinně metoda pískování, v interiéru se naopak uplatní pneumatická pistole.
Pískování pro vnější prostory
Pískování (také tryskání) se používá na materiály ve volném prostranství. Velkou výhodou tohoto pracovního postupu je jeho rychlost - za hodinu se vyčistí 20 až 25 m2 venkovních ploch. Díky použitému abrazivu je však metoda spojena s vysokou prašností, a proto ji nelze použít ve vnitřních chodbách nebo na schodištích domů.Pro tryskání se používá pneumatické zařízení s výkonným kompresorem. Nejčastěji používaným abrazivem je křemičitý písek. Protože bylo zjištěno, že tento písek je při rozpadu karcinogenní, začala se jako alternativa využívat struska a různé nezávadné písky (např. červený australský písek). V praxi je ale stále nejpoužívanějším abrazivem písek křemičitý – jeho použití je totiž možné, jen je nutné přitom dodržovat přísné zásady.
A jak se tedy bezpečně pískuje s použitím křemičitého písku? Prostor, který se takto čistí, by měl být uzavřen (aby odlétávající písek nezpůsobil škody v okolí) a samotný pracovník musí používat ochranný oblek, rukavice, roušku a brýle. Jediným nebezpečím zde totiž není karcinogenní prach, ale i rychlost letících částic abraziva. Případné poranění by bylo velmi bolestné a u očí i nenávratné.
Pískování se nejčastěji využívá při čištění stěn, někdy i při ošetření starých vazných trámů u historických objektů, při rekonstrukcích podkroví či budování bytů v rustikálním stylu. Výhodou pískování je, že lze nastavit tlak vzduchu v závislosti na ošetřovaném materiálu - a to až do takové citlivosti, že za správného nastavení můžete teoreticky očistit od barvy i kartonový papír.
Pneumatická pistole pro vnitřní prostory
Technologie používané pro čištění betonových a kamenných povrchů v interiérech, například při renovaci kamenných schodišť, jsou postavené na pneumatické pistoli poháněné tlakovým vzduchem. Celý proces sice trvá až desetkrát déle (za hodinu vyčistíte jen asi 3 m2 plochy), výsledný efekt je však kvalitnější.A jak tato metoda funguje? Tlakový vzduch pneumatické pistole oklepává povrch materiálu (nejčastěji schodů), aniž by musel být jakkoli obrušován a navrátí ho do téměř původní pórovitosti. Vše přitom probíhá za naprosté absence abraziva.
Obě zmíněné metody jsou metodami suchými a používá se při nich pneumatické zařízení. Skutečný rozdíl je tedy pouze v tom, zda je či není použito abrazivo. Při pískování čistíme povrchy směsí abraziva a vzduchu, při čištění povrchů pneumatickou pistolí tlakový vzduch působí za absence abraziva.
Čistíme-li povrch pouze tlakovým vzduchem, z kamene odštípáváme pneumatickou pistolí části jeho povrchu. Povrch se tak vyčistí a zároveň zdrsní. Abrazivo sice v povrchu vyseká také jakési otvory a povrch tím zdrsní, zároveň je ale zakulatí. Hrany pak nejsou (na rozdíl od čištění pneumatickou pistolí) ostré. Při použití abraziva tak dosáhnete za méně peněz v zásadě stejného výsledku – daní za až desetkrát rychlejší proces však bude nižší kvalita výsledné práce.
Zdroj použitých fotografií: www.renovace.crnet.cz