Jedlá soda představuje všeobecného pomocníka v domácnosti, který vám pomůže při odstraňování pachů, čištění mastnoty nebo drhnutí připálených hrnců. Navíc je levná, ekologická a účinná. Použít ji můžete dokonce i pro uhašení menšího požáru.
Pozor, jedlá soda a soda na praní není to samé!
Jedná se o zcela odlišné látky. Jedlá soda (hydrogenuhličitan sodný čili soda bicarbona) je pro zdraví neškodná. Oproti tomu soda na praní (uhličitan sodný) se k jídlu a úklidu rozhodně nehodí. Dráždí totiž oči i dýchací cesty. Jak už název napovídá, představuje důležitou složku prášku na praní.
Více se o využití uhličitanu sodného (sody na praní) dozvíte v našem článku o výrobě domácích pracích prostředků. Použít ji můžete také ke změkčení vody (před praním přidejte do zásobníku na prací prášek) nebo k namáčení silně znečištěného prádla. Zamezíte tak tvorbě vodního kamene.
Krémový čistič z jedlé sody
Pastu z jedlé sody si připravíte velmi snadno. V uzavíratelné nádobě smíchejte sodu s vodou v poměru 1:1. Takto vzniklá hmota má mírně abrazivní účinky, díky čemuž efektivně odstraníte mastnotu a připáleniny na sporáku i na nádobí či usazeniny v koupelně.
TIP: účinnost pasty zvýšíte tím, že místo vody přidáte ocet nebo citronovou šťávu. Tato varianta má navíc schopnost odstraňovat vodní kámen.
Pokud se vám nechce vyrábět s krémovým čističem, jednoduše nasypte trochu jedlé sody na houbičku nebo hadřík a čistěte.
Soda jako odstraňovač pachů
Konec zatuchlé pračce – do dávkovače nalijte směs jedlé sody a vody a spusťte praní na nejvyšší teplotu.
Odstranění pachu z plastových krabiček, prkének na krájení aj. – kuchyňské potřeby nechte asi půl hodiny namočené ve směsi jedlé sody a teplé vody. Následně je pořádně vydrhněte.
Odstranění pachů z odpadkového koše či popelnice – posypte dno a stěny.
Voňavá lednička – vložte do ní talířek s nasypanou sodou. Ten vždy po několika dnech vyměňte.
Textilní tkaniny – koberce, pelíšky pro mazlíčky či čalounění v autě. Zápach z tkanin odstraníte tak, že je posypete jedlou sodou, necháte působit několik hodin, následně sodu vyklepete či vysajete.
Čištění koberců a pohovek – k odstranění skvrny použijte již zmíněnou pastu. Pořádně skvrnu vydrhněte a následně vysajte.
Zbaví vaše ruce zápachu z ryb či česneku.
Zápach z bot – nasypte několik malých lžiček do bot, zatřeste botami, aby se soda dostala všude, a nechte působit několik hodin. Následně sodu vyklepejte a vysajte. Odstranění zápachu podpoříte také tím, že obuv necháte několik hodin na čerstvém vzduchu nebo vycpáním obuvi starými novinami (nechte je v botách přes noc). Pokud ani to zcela nezabere, zkuste nechat boty 2-3 dny v mrazáku.
Osvěžovač vzduchu – skvěle absorbuje vůni vonného olejíčku, který následně postupně uvolňuje. Do nádoby jednoduše nasypte jedlou sodu a pokapejte několika kapkami vonného oleje. Takový domácí osvěžovač by měl provonět váš byt až po dobu jednoho týdne. Pro prodloužení účinnosti postupně vždy přidejte několik kapek.
Jedlá soda k péči o tělo
Jedlá soda se využívá k přípravě nejrůznější domácí kosmetiky. Ačkoliv se jedná o ekologickou a zdravotně nezávadnou variantu, ne každému aplikace jedlé sody na tělo vyhovuje. Záleží samozřejmě také na způsobu použití a vhodnosti receptu. Internet je plný nejrůznějších doporučení a návodů, ne každý je ale v praxi použitelný. Jestli se tedy chcete pustit do využití jedlé sody na plný plyn, připravte se na to, že vás čeká velké experimentování.
Pár příkladů:
Použití jako deodorant – existuje mnoho receptů na výrobu domácího deodorantu, jejichž základní složku tvoří jedlá soda. Pro někoho však může být agresivní a při běžném používání způsobovat vyrážku, jinému může plně vyhovovat.
Zmírňuje podráždění od poštípání hmyzem – postižené místo potřete pastou z jedlé sody.
Jedlá soda do koupele – půl hrnku v napuštěné vaně dokáže neutralizovat kyselost kůže, pot a mastnotu. Jedlá soda umí kůži také příjemně zvláčnit.
Zubní pasta – jedlá soda tvoří základní složku pro výrobu některých domácích zubních past. Chcete-li se pustit do výroby zubní pasty doma, podívejte se zde na naše tipy.
Další tipy k využití jedlé sody
Psí suchý šampón – odér linoucí se z psího kožíšku odstraníte tak, že jeho srst posypete jedlou sodou, vetřete ji a následně mazlíčka vykartáčujete. To samé lze provést samozřejmě i u jiných druhů mazlíčků, např. koček.
Hašení drobných požárů – po zahřátí soda vylučuje kysličník uhličitý, který má schopnost zamezit přístupu kyslíku. Díky tomu oceníte sodu třeba při grilování, když vám oheň příliš vzplane.