Bydlet společně s jinými je pro někoho nepředstavitelnou noční můrou, pro jiné zase vyhledávaným způsobem zajištění základní životní potřeby – bydlet! A máme na ni dokonce i Ústavou zajištěné právo (resp. konkrétně Listinou základních lidských práv a svobod). V případě komunitního bydlení však jde ještě o mnohem více. Co je komunitní bydlení, cohousing, coliving a coworking?
Coliving = sdílený pronájem
Synonymem komunitního bydlení ve smyslu coliving by mohl být „sdílený pronájem“ (v němčině Wohngemeinschaft). Jde o způsob bydlení více osob (nejčastěji nezávislých a bez příbuzenského vztahu) v jednom bytě a nebo domě. Tito lidé využívají společné prostory a příslušenství (kuchyň, koupelnu, toaletu, obývák, terasu, zahradu apod.), načež má každý svůj vlastní pokoj, tedy soukromí.
Mohlo by vás také zajímat: Co je komunitní zahrada, k čemu slouží a jak ji založit.
Koleje, svobodárny a společné bydlení studentů
Určitou formou takového bydlení jsou například studentské koleje, před rokem 1990 to byly takzvané svobodárny, dnes si ale mladí, studenti i již pracující poměrně běžně pronajímají společně byty či domky. A není zde důvodem jen úspora financí, nedostatek příležitostí pro bydlení malometrážní, ale i jakási odcizenost současného světa, rostoucí pocity izolace. Když hledáme své bydlení, vůbec se nezajímáme o své budoucí sousedy, prostě řešíme především lokalitu, plochu a cenu. Sousedé jakoby neexistovali. A přitom mohou právě oni zasáhnout do našeho života dosti zásadně. V případě komunitního bydlení si však sousedy (tedy alespoň ty nejbližší) vybírat musíme. Ať již jde o coliving (komunitní nájemní bydlení) či cohousing (komunitní spoluvlastnictví sdílené nemovitosti).
Freelanceři a nomádi, živnostníci a OSVČ
Svět se dnes mění překotněji, než si vůbec dovedeme představit a mnozí, kteří jsou informováni, dovedou připustit. Podle statistik by například v USA mělo být do roku 2027 (za pouhých 5 let) až 50% freelancerů, nomádů a živnostníků, prostě lidí pracujících odkudkoli, často stále cestujících. A v Evropě lze očekávat podobný trend, i když se zdá, že je zde prostředí poněkud konzervativnější. Musíme si však uvědomit, že žijeme v bývalém „východním bloku“, a že je zde všechno dost jinak, než například v Londýně, Paříži a nebo Madridu. I to se však mění především díky výměnám generací, digitálním médiím a všudypřítomnosti internetu. Přicházejí nové životní styly a subkultury.
Fenomén Beverly Hills 90210
Nakonec – vzpomínáte na americký seriál Beverly Hills 90210? Kdekdo jej hltal, ovšem trend sdíleného nájemního bydlení (coliving) ve společné vile s bazénem byl tuzemskému prostředí vzdálen doslova na míle. Přitom byl u nás tento seriál vysílán v devadesátých letech, kdy byla zažehnuta svoboda a začali jsme žít podle principů demokracie západního střihu. Demokracie však kulhala a žít svobodně jsme se teprve učili. Coliving tedy není vůbec žádná novinka.
Coliving je ideální pro kosmopolity
Komunitní život (coliving) a komunitní bydlení je vlastně ideální pro takzvané „globální jedince“, kosmopolity, kteří buďto stále cestují, přesto však potřebují pro své návraty stálé zázemí – domov a nebo cestují a s tím se stále mění jejich bydliště. Trávit jeden krátký lidský život mezi čtyřmi zdmi draze zaplaceného panelákového bytu je až příliš hazardní ruletou. A pokud vlastníme nějakou nemovitost a plánujeme cestování a vůbec zásadní změny v životě, můžeme tuto nemovitost naopak my sami ke sdílenému bydlení nabídnout.
Coworking = sdílený pracovní prostor
Z podobného principu pak vychází pojem coworking. Na svých cestách prostě potřebujeme někde pracovat a to pod střechou a vedle lidí podobných zájmů, kteří nás mohou inspirovat a obohatit, stejně jako my je. A skutečně začínají i u nás vzrůstat investice do prostor, kam prostě přijdete, pohodlně se usadíte ke svému „noťasu“, připojíte se k internetu, objednáte si kávu a něco na zub a za pár hodin vyřídíte vše důležité. Dříve takto fungovaly takzvané internetové kavárny, které jsou dnes již na ústupu kvůli všudypřítomnosti internetu. Ovšem pracovat z obyčejné kavárny s „wifinou“ a nebo z hospody se mnohdy jeví jako nežádoucí. O hospodách vůbec nemluvě. Jeden opilec, který vás začne neomaleně obtěžovat, a je vymalováno. Coworking je prostě v kurzu a prioritně u nás podporuje začínající podnikatele a OSVČ.
Stinnou stránkou jsou současné zákony, především pak pro cohousing
Stinnou stránkou komunitního sdílení je fakt, že současné zákony nejsou postavené tak, aby podporovaly právě takový způsob života. Neexistuje též podpora mechanismů, které by garantovaly, že bude komunitní bydlení pružné a cenově dostupné. Cohousing (společné vlastnictví bydlení) je prostě z právního hlediska problém, to coliving (nájemní komunitní bydlení) a coworking se rozvíjí o dost rychleji a pružněji.
Airbnb či hostely na principu dormu
Jsou zde související pojmy a principy, které problematiku komunitního bydlení řeší velmi dobře. Například krátkodobé ubytování přes Airbnb a nebo Flatio, mnohé hostely fungující na principu dormu (dormy = smíšené pokoje) apod. Navíc může coliving (ale i cohousing) přímo souviset s coworkingem. Společný obytný prostor prostě můžeme využívat pro svou práci na počítači (či jinou), a když je to již pro nás neúnosné, schováme se do svého pokoje a až po práci se vrátíme mezi své sousedy, spolubydlící.
Verze 1.0. a inovace 2.0
Komunitní bydlení je též spojené se dvěma pojmy: coliving (cohousing) 1.0 a coliving (cohousing) 2.0. První verze řešila mezeru především pro studenty vysokých škol. Ti hledali sdílené byty, pokoje a společné prostory. Dále souvisí s první verzí krátkodobé ubytování (např. Airbnb, Flatio, hostely). Verze 2 pak řeší fakt, že je důležité, s kým společné prostory a nebo celý dům sdílíme. Řešíme tedy i problémy s osamělostí a izolací, potřebu kontaktu. A to je ohromný prostor pro spoustu lidí.
Existují dokonce firmy, které staví v duchu coliving 2.0 komunitní bytové domy na zajímavých místech, která přitahují. A mnoho lidí se právě začíná připojovat s nabídkou vlastních nemovitostí pro takový způsob života. Coworking 2.0 zase řeší sdílené kanceláře a dokonce se předpokládá, že do několika let se například v Praze jejich počet zdvojnásobí.
Expanze gigantu WeWork na náš trh
Na náš trh nyní expanduje americký WeWork, což je již gigant, který funguje ve více jak 520 lokacích ve 111 městech světa a má aktuálně 527 tisíc platících členů. Největší část svých finančních prostředků přitom WeWork vydělává právě na prostorách pro firmy. A právě coworking 2.0 je doslova revoluční myšlenkou, která mění svět.
Příbuzenské vztahy vyloučeny
Z právního hlediska (abychom tedy byli přesní a hovořili v jasných definicích) je pak komunitní bydlení (cloliving i cohousing) společným bydlením více osob, které nejsou v příbuzenském vztahu (proč by nemohli společně bydlet příbuzní přitom není tak nějak zcela jasné, i když zrovna v ČESKU by to asi mohl být problém).
Důraz na mezilidské vztahy + zachování osobní nezávislosti
Coliving a cohousing přitom kladou důraz na hlouběji prožívané mezilidské vztahy za současného zachování osobní nezávislosti. Vlastně se snaží zachovat to nejlepší, co nabízel život v tradičních provázaných vesnických společenstvích. A tento způsob života přenáší do 21. století. Ovšem v případě pojmu cohousing nežijí obyvatelé domu či bytu v nájmu, ale společně se podílejí na budoucí podobě svého domova již od fáze plánování projektu (prostě si spolu postaví dům), stejně jako na budování pravidel a jejich fungování v praxi (tedy po nastěhování). Urbanistické a architektonické uspořádání podporuje sociální vztahy, obyvatelé společných prostor jsou však ekonomicky nezávislí a nemají společnou životní filozofii nebo dokonce náboženství.
Cohousing (společné vlastnictví nemovitosti) je u nás obrovský právní problém
Znova však opakujeme - z právního hlediska je u nás dnes cohousing extrémně problematické a rizikové řešení a samozřejmě jde o peníze a majetek. A také o mentalitu. Někdo chce komunitu opustit, někdo umře, někdo se chce oženit, někdo chce potomka, ale též nepříjemný fakt, že někdo je prostě chamtivý apod. Prostě problém vedle problému a tvrdý oříšek pro právníky. Těžko rozlousknout, ale jde to!