Největším problémem naplnění cílů Zelené dohody pro Evropu se ukázali být zemědělci. Tedy ti, kteří se vlastně podílí na klimatických změnách jednou z nejvyšších měr. Problémy se zemědělci začaly ve větším měřítku v Holandsku, kde se jim dokonce podařilo násilnými akcemi (blokace letišť, dálnic, hypermarketů a logistických center, pálení balíků slámy apod.) změnit politickou mapu země. Jenže data jsou neúprosná a jak je vidět, zemědělce není možné přesvědčit, aby se zapojili do záchrany planety a ambiciózních cílů evropských politiků. Ti proto přišli s přelomovým řešením.
Poslední kapka, pohár trpělivosti přetekl
Po sériích protestů zemědělců v mnoha zemích EU bylo pověstnou poslední kapkou složení fůry hnoje před Úřadem vlády ČR. To už nenechalo chladnými ani bruselské byrokraty, kteří postupují pomalu a systematicky, načež utahují kohoutky ve stylu “padni komu padni“. „Před vstupy do budov evropských institucí si přece hnůj vykládat na chodník a silnice nenecháme, šlapat se v tom nedá, obzvláště ve značkové obuvi renomovaných značek“ prohlásila na posledním zasedání Evropské komise Ursula von der Leyenová. Načež zadala nově vytvořené expertní skupině pojmenované stroze 2050 AGRO jednoduchý úkol. Vymyslet jednoduchý způsob, jak zemědělce do evropských zelených cílů zapojit, motivovat a přesvědčit je, že jejich protesty jsou nejen marné, ale pro blaho a budoucnost Evropy i kontraproduktivní.
Kolektivizace zemědělství ver. 2025
A výsledek? Expertní skupina přišla s nápadem, který je zrovna Čechům dobře známý. Zrušení soukromého vlastnictví zemědělců, kolektivizace a tedy společné budování ZEMĚDĚLSTVÍ BUDOUCNOSTI. Pracovně bylo řešení nazváno COLLECTIVIZATION ver. 2025. „V zemích střední a východní Evropy to nebude až tak složité,“ konstatovala Ursula von der Leyenová. „Jsou na takové řešení zvyklí, nové vlastnické uspořádání přitom tamním zemědělcům vůbec neprospělo a navíc už dokonce mají rozorané meze, přičemž návrat stavu do doby před roky 1945 až 1950 nikdy nenastal. Obtížnější sice bude přesvědčit zemědělce západní, pokud však budeme po dobu prvních deseti let masivně dotovat jejich mzdy, bránit by se neměli. Tolik, kolik jim nasypeme, si totiž rozhodně nejsou schopní vydělat jako soukromí podnikatelé v zemědělství. A prostředky na to v evropské pokladně jsou, jen bude třeba restrukturalizovat dotační politiku.“
Pouze velké podniky mohou pružně reagovat
„Teprve velké zemědělské podniky budou moci pružně reagovat na nové požadavky Evropského parlamentu a Evropské komise. Navíc se i zprůhlední čerpání dotací z nových dotačních programů, které vzniknou. Současný stav totiž zemědělce nemotivuje pracovat, ale pouze pobírat dotace, jezdit v drahých traktorech za milióny a ještě se bouřit. Zatímco management velkých národních zemědělských podniků bude plně spolupracovat s místními vládami,“ kvitovala Evropská komise návrh přelomového řešení ve svém prohlášení.
Společná politika musí být řízena centrálně
„Společnou zemědělskou politiku nemůže dělat spousta drobných subjektů. To prostě nejde. Vede to jen k nepochopení, revoltám, vydírání, násilným akcím. Ale i zbytečné frustraci. Drobní zemědělci nedovedou pochopit, že to i s nimi myslíme jenom dobře. Nejsou schopni využívat sofistikované technologie, nástroje umělé inteligence, nejsou schopni se přizpůsobit tempu doby. A ještě nám sypou pod nohy hnůj,“ řekl pro redakci idnes.cz ministr zemědělství České republiky Marek Výborný. „Dokonce i s pány Babišem, Havlíčkem a Okamurou jsme se na tom plně shodli. Pouze paní Schillerová zůstala skeptická, chtěla by raději něco mezi. Nějaký kompromis,“ doplnil.
Místo regulací motivovat!
Na otázku, jak dosáhnout v co nejkratším čase kolektivizace zemědělství v EU a dokonce se pokusit přesvědčit ke stejnému řešení i evropské země, které nejsou členy EU, řekl Josep Borrell Fontelles: „Jedinou cestou je motivace. Když pošleme za konkrétním zemědělcem koordinátora a ten navrhne zemědělci zaručenou čistou měsíční mzdu ve výši 5000 Euro a více, neočekáváme vážnější protesty. Tolik si totiž drobnější zemědělci nikdy nevydělají. Navíc obdrží startovací finanční polštář ve výši 20 % úředního odhadu tržní hodnoty svého majetku. To jsou podmínky více než velkorysé. Samozřejmě nemůžeme přistoupit k restriktivním metodám totalitních systémů. Motivace je jedinou smysluplnou cestou. Místo regulací motivovat! A pak až kolektivizovat.“
Cíle Zelené dohody pro Evropu jsou blíž
Zelený úděl pro Evropu je soubor politických iniciativ Evropské komise, jejichž hlavním cílem je dosáhnout toho, aby Evropa byla v roce 2050 klimaticky neutrální. Obsahuje plán s vyhodnocenými dopady, jehož cílem je snížit emise skleníkových plynů EU do roku 2030 o 55 % ve srovnání s rokem 1990. A právě celoevropská kolektivizace zemědělství může být zlomovým okamžikem v možnosti dosažení těchto cílů.
Pokud jste dočetli až sem, podívejte se, prosím, do kalendáře. Jaké je dnes datum? Přejeme vám krásné velikonoční a zároveň aprílové pondělí.
Zdroj: commission.europa.eu, ČESKÉSTAVBY.cz