Nemáte zahradu? Zeleninu vypěstujete i na balkóně a za oknem!
Z denně čerstvé a chutné zeleniny můžete mít požitek i bez zahrady. Pěstovat ji lze na balkóně, lodžii, terase, ale i na okenním parapetu. Jak?
Vše o hydroponickém zahradničení a pěstování, vertikálních zahradách a pěstování v interiéru. Přečtěte si naše rady, tipy a triky.
Z denně čerstvé a chutné zeleniny můžete mít požitek i bez zahrady. Pěstovat ji lze na balkóně, lodžii, terase, ale i na okenním parapetu. Jak?
Zelená stěna je originálním kouskem přírody, kterou můžete mít v interiéru. Při ozeleňování stěn v interiéru je světlo neodmyslitelnou součástí a rozhoduje o kvalitě vývoje, ale i trvanlivosti použitých rostlin.
Hydroponie (ale i polohydroponie) je úžasně efektivním způsobem pěstování rostlin, kterým zajistí bohatý růst a krásné květy. Ovšem do minerálních substrátů lze též vysadit rostliny s kořenovým balem. Jaký substrát vybrat?
Jak si doma pěstovat rostliny hydroponicky, v čem a kde se na hydroponické pěstování vybavit?
Hydroponicky vypěstovaná zelenina, ale třeba i jahody, je zcela čistá, nehrozí zahnívání zdola (například u salátu) a pokud dodržujete zásady takového pěstování, dosáhnete i velkých výnosů.
Zelené stěny mají více synonym, vždy však jde o jediné – o takové instalace živých rostlin v interiéru i exteriéru, které vytvoří na stěnách souvislé zelené koberce.
Hydroponickým pěstováním rostlin dosáhneme až neuvěřitelných výsledků. Je čisté, hygienické a minimálně náročné na lidskou práci.
Bez vůně, vodově mdlá v chuti, s nevýraznou texturou, podezřele bledá. Vyhnaná chemií hnojiv a pesticidů. Zkrátka nic dobrého k jídlu ani pro vlastní zdraví. Zeleninu vypěstovanou intenzivním způsobem ve vertikálních farmách lidé rádi nemají. Tedy jen pokud znají její původ. Jinak jim chutná dobře, když právě nevědí, co zrovna jí.
Ne každá rostlina pěstování bez substrátu, tedy jen ve vodě, docení. Ty následující si ale rozhodně nestěžují, pěstování ve vodě dokonce vítají, jsou na ně totiž dobře adaptovány. Pěstováním ve vodě si usnadníte jejich množení a úspěšný růst.
Uspěchaná doba nahrává trendům, které nám všemožně usnadňují život i tam, kde by práce měla být radostí. Například při pěstování domácích květin, tedy těch pokojových. Estetika minimalismu tu dospěla tak daleko, že je dnes nesmírně populární pěstovat rostliny úplně bez substrátu, jen tak ve vodě. Možná tomu přijdete na chuť.
O velké objevy nezavadíte na prošlapaných cestách. A taky je pravda, že ne každá neprošlapaná cesta vede do cíle. Badatelé z univerzity na Floridě o tom něco vědí. Dlouho zkoušeli, co se bude dít, když rostlinám nedopřejí denní světlo, ale místo toho na ně budou otravně blikat.
Jít na listový salát hydroponicky není extra výzva, je to spíš užitečná škola praktických základů hydroponického pěstování.
Někdo se hydroponie bojí, nedůvěřuje jí, někdo před ní vyloženě varuje jako před nějakým ďáblem. Jiní, vyloženě škarohlídi, nenechají na hydroponii nit suchou, aniž by se obrnili jakýmikoli argumenty. Přitom byla známa již ve starém Egyptě a v období antickém.
Někdo se hydroponie bojí jako čert kříže, jedni varují, jiní, vyloženě škarohlídi, nenechají na hydroponii nit suchou. Přitom byla známa již ve starém Egyptě a v období antickém. A je to vlastně i logické.
Nejproduktivnější zahrada ve Velké Británii se nachází tam, kde by ji nejspíš nikdo nečekal. Pod zemí. Přesněji, třiatřicet metrů pod dlažbou Clapham High Street. V bývalém protileteckém krytu. Od roku 2015 si tu nadšenci z Growing Underground plní sny o precizním a intenzivním zemědělství.
Stačí si v zahradě najít místo, kam se po celý den opírá sluníčko, koupit plastové kanalizační trubky potřebné délky s koncovkami a můžete začít. Kromě bohaté úrody, jaké lze takovým způsobem pěstování jahod dosáhnout, získáte velmi praktický a na prostor maximálně úsporný prvek. Zbude vám v zahradě dostatek místa na další rostlinstvo i relaxaci.
Kvalitní a výživné výpěstky, produkované velmi blízko spotřebitelům, v podmínkách, které by třebas konvenčnímu zemědělství nevyhovovaly. Hydroponie je fajn. Nesmí se ale zapomínat na to, že ono hydro znamená vodu, a ponos práci. Ty podcenit nemůžete. A jaké jsou tedy výhody a neduhy hydroponie?
Mechové obrazy nemusíme zavlažovat, mech použitý při tvorbě mechových obrazů je totiž takzvaně stabilizován. Mumifikován. Jde vlastně o bezúdržbovou alternativu živých zelených stěn, která však může zabírat i o dost menší plochy. A oproti cenám obrazů od vyhlášených mistrů jsou mechové obrazy vždy cenově dostupným originálem.
Činampy (v originále chinampas) jsou plovoucí zahrady nebo spíše umělé ostrůvky, které vynalezli staří Aztékové. Jde o důmyslný systém, jak zúrodnit vodní plochy. A je využívaný i dnes.
Namíchat si zeminu potřebnou pro pěstování rostlin a smísit jednotlivé složky ve vhodném poměru není až tak snadné, jak se na první pohled zdá. Když budete na internetu hledat, zjistíte, že existuje nespočet „zaručených“ návodů a některé zní i dosti bizarně.