Bydlet lze na chatě či chalupě po celý rok
Pro celoroční bydlení na chatě či chalupě jsou nutné stavební zásahy a také atakování úředního šimla. Přinášíme vám praktické rady, jak rekreační objekt zabydlet.
Pro celoroční bydlení na chatě či chalupě jsou nutné stavební zásahy a také atakování úředního šimla. Přinášíme vám praktické rady, jak rekreační objekt zabydlet.
Většina demolic roubenek je zapříčiněna příliš vysokými náklady na rekonstrukci. Respektive vyššími, než by stála roubenka nová. Ovšem vzdáme se tak doteku historie.
Pokud je to jen trochu možné, snažíme se uchovat kulturní dědictví. Proto je vhodnější, ale i levnější krov staré chalupy opravit, nikoli měnit za nový.
Stupni poškození dřevěných prvků dřevostaveb či materiálů na bázi dřeva odpovídá i náročnost odstranění poruch.
Takhle rekonstrukce se opravdu vydařila. Karolína s Martinem proměnili dům z roku 1906 v moderní obydlí, a dokonce v něm vybudovali nahrávací studio. Část stavebních materiálů přitom získali zdarma – díky výhře v Rekonstrukční výzvě.
Zelené střechy jsou dnes moderní. Pokud se ale vytvoří samovolně, na vaší starší střešní krytině, příjemnou emoci navodí jen stěží. Naštěstí existují osvědčené postupy, jak se mechu a lišejníku efektivně zbavit. A když už budete nahoře, můžete zkusit betonové doplňky a další prvky, které posunou vaši letitou střechu do 21. století. Nebo rovnou zvážit rekonstrukci s použitím krytiny v povrchové úpravě Prima, která je vůči mechům a lišejníkům odolná.
Rekonstruovat chce letos více než polovina majitelů domů. Vysoké ceny energií nutí Čechy k rekonstrukcím. Jen letos je plánuje 57 procent majitelů rodinných domů.
Ta střecha už vážně potřebuje rekonstrukci. Kuchyně už prostě přestává vyhovovat. Co takhle pořídit tepelné čerpadlo nebo aspoň modernější kotel? Tématu rekonstrukce se v případě bydlení prostě dřív nebo později nevyhnete.
Trochu to připomíná filmovou hlášku – jediné auto, které nezestárne je to, které si nekoupíte. Protože jediný dům, který nebude produkovat emise je ten, který nepostavíte. Ale když už potřebujete bydlet, je rozhodně víc ekologické pustit se do rekonstrukce již existující stavby.
Starý dům či starý byt, nevyhovující dispozice a technické rozvody, nedostatečné či žádné izolace, dosluhující střecha, případně dokonce statické problémy. Důvody rekonstrukce se u starších budov vždy najdou. Cílem by přitom měla být modernizace, úspory energií, bezpečnost, ochrana zdraví a maximální obytný komfort.
Vyrovná, nezatíží a zateplí jakoukoli vodorovnou konstrukci včetně podlah. Co víc, svou podlahu si pomocí lehčeného betonu snadno srovnáte i svépomocí a v případě vyrovnávání podlah na půdách zároveň zateplí strop a zabrání tak únikům tepla z nižšího podlaží.
Penetrační nátěry mají podobné účinky jako adhezní můstky, jen jsou jemnější a vystačíme si s nimi, pokud nepotřebujeme zvýšit přilnavost podkladu vyloženě extrémně. Především posílí kompaktnost a sjednotí nasákavost podkladu.
Pokud starý dům zdědíme, nemusíme řešit první krok při rozhodování, totiž, zda jej s ohledem na stav a náklady budoucí rekonstrukce vůbec kupovat. Zakalkulovat samozřejmě lze i hodnotu stavebního pozemku, pokud se ale ukáže, že je dům nejlepší zbourat, i tak se může cena pozemku prodražit. Prodejce má obvykle představu (anebo se nás do ní snaží manipulovat), že prodává “hromadu“ majetku. Ovšem demolice této “hromady“ nebude vůbec levná a je pak otázkou, co vlastně se sutí.
Negativní stránky rekonstrukcí starších domů a bytů hledat nemusíme, i když dvě existují. Za prvé to něco stojí a za druhé je po dobu rekonstrukce omezeno užívání nemovitosti. Jinak už ale převládají samé klady.
Z oblastí stavebnictví a bydlení je v internetových vyhledávačích aktuálně nejhledanější vše, co souvisí s rekonstrukcemi. Prostě rekonstrukce. Koupelny, bytu, domu, chalupy. Hypotéky vystoupaly na rekordní úroková maxima, vše zdražuje, zuří inflace a lidé raději utratí své úspory za rekonstrukci, než aby nechali své životy zatížit sebevražednou hypotékou. Případně si půjčí od stavební spořitelny menší částku, to se za inflace rozhodně vyplatí.
Pasportizace je slovo, které může laiky snadno zmást. Pasportizace je u rodinných domů nezbytný dokument - pasport stavby, který dokumentuje jejich současný stav.
Existuje mnoho různých možností, jak odstranit škody způsobené vlhkostí, a podle toho se liší i náklady na renovaci sklepa. Především záleží na problému a způsobu využití sklepa. V závislosti na tom, jak chcete suterén využívat, lze použít různé metody.
Uprostřed Českého ráje našla mladá rodina své vysněné bydlení. Z původní stodoly plné sena vznikl rodinný dům s podkrovím, který respektuje okolní ráz krajiny. Je protkaný přírodními materiály, od dřeva přes pískovec až po sádrokarton.
Při plánování i realizaci rekonstrukce domácnosti se lidé spoléhají nejvíce na sebe. Služby architekta či bytového designera by využil jen každý pátý. A dokonce jen 15 procent se chce plně spolehnout na řemeslníky.
Pro chaty a chalupy se obvykle nehodí běžná plastová okna, i když ta kvalitní a tepelně izolační, jakými jsou vybavovány bytové domy a novostavby domů rodinných, by naše problémy vyřešila. Ještě tak starší rodinné domy socialistického střihu či z období 90. let plast snesou, staré chalupy však již ne a dokonce i některá další řešení pro ně nejsou většinou vhodná (například hliník). Proč a jaká okna volit?
Dotaz: Dobry den, zacinam rekonstrukci chalupy a narazil jsem na problem podlah. Nevim jak se ubranit eventuelnimu vzlinani vody do sten, po udelani betonovych podlah. Stavajici byly klasicke, tramy zasypane skvarou atd. a na tom drevena palubkova podlaha. Podlahy objektu jsou nad zemi, v mirnem svahu, horni cast asi 10 cm a spodni cast budovy asi 150 cm nad okolnim terenem. Vlhkost neni velika, ale jaka je by se mohlo ukazat po zabetonovani. Snad drenaz s vyustenim ven? Dedkuji mnohokrat a hezky den Jiri S.
Dobrý den pane Šlechto, děkuji za Váš dotaz.Provést ve staré chalupě vybetonování podlahy bez stavební úpravy, která zajistí…
Dobrý den, nejlepší stavební poradna na Síti. Chystám se přestavět chatu na kraji Prahy na dům. ČOV nelze kvůli 2. vodárenskému pásmu. V budově z roku 1944 je WC nad uzavřenou vodotěsnou betonovou jímkou asi 2 m2. Jímka není evidována jako žumpa, ale je zaškrtnuto odkanalizování "jiné". Záchod v budově je zakreslen v plánech z 1951 a 1994. Pamětníci jsou. Je možné nějakým způsobem dodatečně ohlásit /povolit/ žumpu? Pokud ano, musí splňovat parametry /normy/ současné, nebo ty platné v době jejího vzniku (WC je zakresleno v plánech z padesátých let)? Děkuji za radu
Žumpu dodatečně povolit samozřejmě lze, pokud ji stavební úřad bude považovat za stavbu realizovanou v rozporu se stavebním zákonem a pokud…
Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem týkající se přestavby rekreačního objektu (chaty) na RD. Vlastním ideální polovinu pozemku určenému k "plnění funkce lesa" + chatu se zděnými základy tamtéž, které je přiděleno evidenční číslo. Rád bych na stávajícím místě vybudoval objekt pro trvalé bydlení (pravděpodobně demolice a následná stavba). Jaké jsou podmínky pro tuto variantu? Je například možné rozšířit základy u nové stavby či zvednout budovu o patro? Plynou z uvedeného nějaké jiné nevýhody než jen, že není možné toto registrovat jako trvalé bydliště? Je také možné zbudovat nepevněnou příjezdovou cestu až k nemovitosti? Děkuji
Informaci, zda lze na předmětném pozemku realizovat stavbu pro trvalé bydlení zjistíte u příslušného stavebního nebo obecního úřadu.…
Dobrý den, chci se zeptat: mám chatu s evidenčním číslem, musím tam z jistých finančních důvodů trvale bydlet. Mám nárok od obce, aby se mi postarali o zkvalitnění příjezdové cesty? Je tam taková cesta tak max. pro osobní automobil a není moc zpevněná. A jak je to s odpadem, kam ho mám vozit? Moc vám děkuji za radu
Vlastník komunikace má za povinnost udržovat její stav v takovém stavebně-technickém stavu, aby tato byla schopna sloužit k účelu, ke…
Dobrý den, rád bych se zeptal, zda při požadavcích pro minimální světlou výšku podkroví neexistuje výjimka pro nemovitou kulturní památku. Objekt je v současné době využíván jako chalupa, avšak řešíme rekonstrukci a přestavbu na malý pension. S ostatními částmi objektu problémy nemáme, památkáři nám vyšli vstříc, avšak hygiena nám připomínkuje světlou výšku podkrovních i přízemních místností - v přízemí se dá tato výška upravit v rámci rekonstrukcí podlah, v podkroví však nesmíme hnout se střechou, tedy ani ji podezdít. Podchodná výška pod kleštinami by byla dodržena. Je tedy prosím nějaká možnost oponovat proti tomuto? Na hygieně jsme žádali s šikmým podhledem až do hřebene, kdy v hřebeni je v jedné místnosti světlá výška 2885 mm, u bočních stěn 1200 mm a v druhé místnosti v hřebeni světlá výška 3075 mm, šířka místností je při podlaze (mezi svislými stěnami) 3600 mm v 1. místnosti a 4150 mm v 2. místnosti. Děkuji předem za radu
Vyhláška č. 268/2006 Sb. „O technických požadavcích na stavby“ ve svém ustanovení § 43 odst. 4 stanovuje, že světlá výška pokoje…