Modelujeme terén zahrady
Úprava terénu zahrady bude prvním krokem realizace. Té však předchází modelování terénu na papíře.
Nechte se inspirovat při tvorbě nebo úpravách svažité zahrady. Přečtěte si naše rady a prohlédněte si naše fotografie.
Úprava terénu zahrady bude prvním krokem realizace. Té však předchází modelování terénu na papíře.
Zahrada na kopci či ve svahu může mít velké kouzlo. Originalitu a jedinečnost jí vtisknete snadněji než zahradě na rovné placce.
Situování domu na svažitém pozemku přináší vždy speciální úkoly, se kterými se musí jejich majitel vypořádat. Jen vyjímečně je nová stavba navržena přesně na dané místo. Jedná se většinou o katalogový dům. Tím vzniká základní problém, neboť projektová dokumentace ve velké většině počítá s rovinou. Terén kolem stavby pak musí být buď navršen, nebo se musí zakopat částečně dům.
Máte svažitý a nebo terasovitý pozemek a hledáte způsob, jak zpevnit a zatraktivnit svah? Vždyť právě svažitost dodává zahradám na atraktivitě a proto se najde i dlouhá řada vhodných rostlinných druhů.
Někdo nechce o svažité zahradě ani mluvit, jiný takový pozemek vyloženě vyhledává, protože zná jeho přednosti. Na svažitém pozemku prostě lze kouzlit a to nevídaně.
Robotické sekačky mohou mít mnoho podob. Nejen co se týká designu a konstrukce, ale především funkcí. Jedno však mají kromě sekání trávníků společné, potřebu vymezujícího vedení, pomocí kterého se sekačka orientuje na pozemku, má vymezeny hranice pro svou činnost. Mohou toho ale umět mnohem víc a mohou proto trávníkům skutečně prospívat, nejen je neustále sekat. Představujeme inteligentní robotické sekačky, které zcela změní váš pohled na údržbu zatravněných ploch.
Hnojit či nehnojit, jak bojovat se škůdci a kdy začít s předsazováním, aby to bylo včas? Kdepak nic z toho tu řešit nebudeme. Budeme se držet mnohem přízemnějšího tématu. Teorie plánování a pravidel. Což je maličkost, bez které se začátečníci neobejdou a kterou až trestuhodně často opomíjejí i zahradníci, co se domáckému pěstování věnují už léta.
Orientace vůči světovým stranám zásadně ovlivňuje charakter zahrady. Není v tom ale sama, záleží též na okolní výsadbě a zástavbě. Jednoduše řečeno, zahrada orientovaná na jih může být alespoň co se týká slunečního záření v mnohem horší situaci než zahrada severní. Třeba kvůli neprostupnému stínění mnoha postupně vzrostlými stromy, nebo příliš objemnou stavbou, která se před vámi náhle objevila. A je po jižní orientaci. Uvažujme tedy o zahradách, které jsou na jih, východ, západ, či sever orientovány ideálně.
Začínajících zahrádkářů je mnoho druhů, prototypů. Od zelinářů až po skalkaře a ovocnáře, kaktusáře a trvalkáře, letničkáře i bylináře. Je jich prostě spousta. Pokud však členění zjednodušíme podle lidských povahových rysů, zjistíme, že jsou především zahrádkáři poctiví a nepoctiví a také pracovití a líní, to však obvykle nejsou zahrádkáři, nýbrž jen majitelé pozemků.
Vyvýšený záhonek je tak trochu jako květináč. Ve zbytečně velkém budou rostliny plavat, v příliš malém se budou tísnit. A dovnitř se jich taky nevejde neomezené množství.
Vyvýšené záhony ušetří naše záda při péči o rostlinky, dokonce umožní zahradničení i lidem tělesně handicapovaným, pomůže nám vyřešit problém se zahradním rostlinným odpadem a zajistí skvělé podmínky pro rostliny, jejich vitalitu a zdraví. A nakonec i bohatou odrůdu. Vyvýšený záhon, pokud se založí, jak má, je vlastně svým způsobem obdobou zahradního kompostu. Ostatně, kompost patří navrch jako poslední vrstva vyvýšeného záhonu výlučně. Jak vyvýšený záhon založit?
Co je malé, to je milé. Stačí jen vědět, kolik místa máte teď – a kolik ho bude zapotřebí za 10 let – jaké jsou v místě světelné podmínky a zda chcete pěstovat miniaturní jehličnany ve volné výsadbě, anebo v květináči. Nebo klidně v nočníku, protože místa tyhle drobotiny skutečně moc nepotřebují.
Pomocí palisád lze vytvořit terasy ve svažitých zahradách, ale i celá schodiště. Olemují záhony, cesty, pěšiny, vytvoří opticky příjemné prostředí a můžeme po nich i chodit. Z materiálů se přitom nabízí dřevo, beton (umělý kámen), plast, ale i drahý kámen přírodní.
Informací o tom, že jedním z kouzel rychlé stavby pyramid bylo užívání masivních bičů, svou praxi při výstavbě kamenné zídky nasucho doma asi nevylepšíte. Ale jinými tipy byste klidně mohli. Takže jak na to?
Skalka, jak samotný název napovídá, by měla obsahovat nějaký kamenný prvek. Často se využívají nejrůznější kameny umístěné ve svahu, které představují skálu, mezi kterými rostou tak zvané skalničky.
Někdy to člověk plánuje, někdy pouze navazuje na zvyklosti a koníčky svých předků, jindy to přijde ráz na ráz a je třeba se problému postavit čelem. Jak začít se zahradničením? Přinášíme rady pro začínající zahrádkáře.
Při zakládání nových zahrad, rekonstrukci či postupném zvelebování těch stávajících se dopouštíme mnoha zbytečných chyb. Navíc ne vše dovede každý realizovat vlastními silami. Výčtu běžných chyb přitom vévodí špatný odhad vlastních možností. A to jak finančních, tak času, který můžeme zahradě věnovat. Není nic horšího, než si ze zahrady udělat ocelovou kouli, kterou si uvážeme řetězem k noze.
Máte v zahradě temný kout, část zahrady s podmáčenou půdou, suché stanoviště, kam slunce praží od rána do večera, mrazovou kotlinu či místo exponované větrům? Představíme vám rostliny, které se na tato stanoviště hodí.
Sasanky kvetou jemnými, drobnými kvítky, nejčastěji bílými. V přírodě jich najdeme na jaře v některých lokalitách doslova záplavu, proč bychom je ale nemohli mít také v zahradě? Vždyť právě i sasanky patří k zasloužilým symbolům jara. Vysadit si však můžeme i druhy, které kvetou v létě a na podzim.