Broušené, napuštěné a vyleštěné prkenné podlahy dodávají místnostem příjemný a teplý povrch. Dobře odolávají opotřebení a jsou proto vhodné do místností s větším provozem (obývací pokoje, chodby a podobně).
Broušené podlahy z tvrdého dřeva se snadno udržují mytím a občas je přeleštíme voskovou leštěnkou. Pokud je povrch horší, předrátkujeme podlahu ve směru vláken dřeva jemnou ocelovou vlnou, namočenou v lakovém benzinu. Tím odstraníme zbytky starého vosku a poté podlahu znovu napustíme. Pokud zjistíme malé poškrábání, použijeme parafínový vosk a naneseme jej do poškozených míst hadříkem. Na větší škrábance jsou vhodné voskové pastelky, které se používají i na nábytek nebo můžeme plochy přebrousit a nově natřít. Pokud chceme předejít i menšímu poškrábání podlahy, musíme ji častěji zametat.
Takto připravenou podlahu zbrousíme nejdříve podlahovou bruskou. Povrch nejlépe srovnáme použitím středně hrubého či hrubého brusného papíru. Potom použijeme jemný brusný papír na dokonalé zahlazení. Na kraje podlahy budeme potřebovat malou ruční brusku, protože s velkou bychom se do některých míst nedostali. Pokud nám někde nestačí ani ruční bruska (neodstranitelné překážky), musíme si pomoci s jednoduchou ruční škrabkou.
Na bruskách bývá odsávač prachu s prachovým filtrem, ale i přesto je nutné podlahu vysát vysavačem a vytřít mokrým hadrem. Zejména při jemném broušení vzniká prach, který odsávač plně neodstraní. Před napuštěním pak necháme podlahu dokonale vyschnout.
Broušení podlahy
Před broušením nejdříve zkontrolujeme prkna. Prasklá či poškozená je třeba hned vyměnit. Pokud jsou mezi prkny velké mezery, prkna musíme vyjmout a znovu položit. Kleštěmi vytáhneme všechny hřebíky a kobercové připínáky. Poté zkontrolujeme hřebíky, které připevňují prkna k polštářům. Zarazíme všechny vyčnívající pod úroveň podlahy buď průbojníkem nebo silným hřebíkem s upilovanou špičkou. Jde zejména o to, aby vyčnívající hřebíky netrhaly brusný pás.Takto připravenou podlahu zbrousíme nejdříve podlahovou bruskou. Povrch nejlépe srovnáme použitím středně hrubého či hrubého brusného papíru. Potom použijeme jemný brusný papír na dokonalé zahlazení. Na kraje podlahy budeme potřebovat malou ruční brusku, protože s velkou bychom se do některých míst nedostali. Pokud nám někde nestačí ani ruční bruska (neodstranitelné překážky), musíme si pomoci s jednoduchou ruční škrabkou.
Na bruskách bývá odsávač prachu s prachovým filtrem, ale i přesto je nutné podlahu vysát vysavačem a vytřít mokrým hadrem. Zejména při jemném broušení vzniká prach, který odsávač plně neodstraní. Před napuštěním pak necháme podlahu dokonale vyschnout.
Natírání podlahy
Po zbroušení podlahu natíráme pro větší odolnost proti opotřebení a snadnější čištění. Rozeznáváme dva základní druhy podlahových nátěrů. Prvním je nátěr na bázi polyuretanu. Vytvoří průhledný, lesklý nebo matný povrch (podle použitého typu) na povrchu. Druhý, olejopryskyřičný se vsakuje do dřeva a dodává mu lesklý povrch, velmi dobře odolný proti poškrábání. Oba druhy po aplikaci mírně ztmaví barvu dřeva. Pokud bychom chtěli větší míru zabarvení, použijeme před nátěrem mořidlo či barevný nátěr.Vrchní vrstvu nanášíme ve chvíli, kdy je podlaha čistá a dokonale suchá. Pro větší účinnost je dobré použít více vrstev. Každou necháváme schnout 12 hodin.
Pokud nevlastníme nástroje (brusky) k broušení prkenných podlah, můžeme si je vypůjčit v půjčovně nářadí. Tam nám budou poskytnuty i brusné materiály. Jednodenní výpůjčka by měla vystačit na přípravu poměrně velké plochy. Kromě brusek budeme potřebovat ochranou masku proti prachu, ruční škrabku, kladivo, kleště a průbojník. Pomocí těchto nástrojů a materiálů jsme schopni ošetřit povrch prkenné podlahy a připravit jej k natření.