Pokud chceme ochránit byt a zejména spižírnu před drobným hmyzem, jako jsou mouchy a komáři, můžeme použít síť uchycenou v dřevěném nebo hliníkovém rámu. Je zhotovena ze síťoviny s malými oky, aby hmyz nemohl prolézt. Nejlepší jsou sítě z černě lakovaného nebo galvanicky pokoveného ocelového drátu. Jsou vysoce odolné proti rzi a mají dlouhou životnost. Můžeme použít i sítě z kovových nerezivějících materiálů jako např. bronz, měď nebo hliník. Sítě můžeme použít také z děrovaných materiálů (hliník či mosaz) nebo z nekovových materiálů (sklolaminát, plast).
Údržba sítí a rámů
Moderní sítě vydrží při správné údržbě mnoho let. Na všechny druhy sítí a rámů se usazuje špína a prach. Musí se proto čas od času vyčistit. Nejlepší na čištění je měkký drátěný kartáč. Jeho použitím se uvolní špína, případně i rez a vše snadno odstraníme vysavačem. Pokud je síť více znečištěna, můžeme ji očistit zařízením s rotačním kartáčem. Drátěné sítě jsou náchylné ke korozi a proto je nutná jejich ochrana. Po vyčištění naneseme plochým štětcem sítotiskový lak, email nebo fermežovou barvu z obou stran sítě.Dřevěné rámy chráníme nátěrem. Ten brání pronikání vlhkosti, v mimořádně vlhkých podmínkách hnilobě a deformaci. Hliníkové rámy natíráme voskem. Ten zabraňuje oxidaci. Občas je také třeba hliníkový rám vyčistit.
Opravy děr a trhlin
Malé otvory můžeme utěsnit rychleschnoucím vodovzdorným lepidlem (pro lepení plastových sítí je vhodné acetonové lepidlo). Dalším způsobem je zalátání plochy protahováním drátků. Použijeme jemné pojistkové drátky nebo drátky z odstraněného stínícího opletení kabelu. Drátky je třeba udržet napjaté a s co nejmenšími mezerami.Každou trhlinu musíme opravit hned, jak se objeví, jinak hrozí její zvětšování. Potom bychom museli provést větší opravu nebo výměnu celé sítě. V takovém případě poškozenou síť nevyhodíme, ale použijeme právě na případné opravy. Musíme ji ovšem uložit do sucha, aby nezrezivěla a nezničila se.
Na velkou díru použijeme kus z odpadového materiálu. Díl musí být větší než díra v síti, a to s dostatečnou rezervou na ohnutí drátů. Konce drátů ohneme kolmo k záplatě. Pečlivě zasuneme drátky do ok sítě kolem díry, až záplata přilehne a ohneme směrem ke středu záplaty. Pokud je záplata z plastového materiálu, konce zalepíme.
Zejména v letních měsících hrozí při otevření oken přítomnost much a komárů v našich bytech a rekreačních objektech. Kovové nebo umělé sítě nám proti hmyzu pomohou zabezpečit obytné místnosti i spíže.