Jak bojovat s plevelem na chodníku
I přes všechny současné technické vymoženosti pižláme plevel prorůstající z chodníku pořád nožíkem. Donekonečna! Copak to nejde jinak?
I přes všechny současné technické vymoženosti pižláme plevel prorůstající z chodníku pořád nožíkem. Donekonečna! Copak to nejde jinak?
Pokud by se na slimáky, zvláště pak ty oranžové, vypisovaly zatykače jako na Divokém západě, u popisku „Živý nebo mrtvý“ by patrně bylo první slovo přeškrtnuto. Jak se slimáků zbavit?
Je pravdou, že zdaleka ne vždy vyhovuje složení půdy v zahradě tomu, co bychom zde rádi pěstovali. Ke slovu tak přichází nejrůznější způsoby vylepšování a úpravy půdy. A samozřejmě hnojení.
Kompost je základ zahrady, to ví každý zahradník i zahrádkář. Navíc jde o nejšetrnější způsob zpracování biologického odpadu. Jaký kompostér ale vybrat, případně postavit?
Právě na začátku jara, kdy se ovocným stromům nalévají pupeny, je ideální doba pro jejich přihnojení, aby nám dobře plodily. Jak si poradit?
Listovka je přírodní hnojivo získané kompostováním listí opadaného ze stromů a keřů. Toto listí by však nemělo být napadené chorobami. Jak si vyrobit listovku?
Vlastně hovoříme o optimálním množství živin v půdě, jelikož je na škodu nejen jejich nedostatek, ale i nadbytek. Jak to poznáme podle stavu pěstovaných rostlin a úrody?
Chlévskou mrvu či koňský hnůj známe všichni, ovšem výborným hnojivem je třeba i netopýří trus, trus mořských ptáků a koupit si dokonce můžete i trus sloní.
Vracet se k tradicím má v mnoha ohledech hluboký smysl. A právě jedním z tradičních hnojiv byl popel a i dnes již nepraktikované vypalování mezí mělo svůj smysl.
Moderní, nabubřelý pojem, nebo zcela obyčejná věc – prosté pěstování bez chemie? Jaký význam má takzvaná Bio zelenina, co to vlastně je a jak pěstovat BIO?
Předpokladem sklizně chutné a zdravé zeleniny je rozumné hnojení, závlaha a další péče, ovšem také absence pesticidů. Jak se však zbavit škůdců ve skleníku ekologicky, bez chemie?
Se škůdci se můžeme v zahradě pokusit bojovat i bez chemie. A je pravdou, že naše babičky věděly, jak. Chce to ale znát dobře přírodu, mít k ní vztah.
Duben, nejdéle začátek května, je obdobím, kdy je třeba nejpozději pohnojit trávník. Rozsypat po něm třeba trochu kompostu a přidat minerální hnojivo podporující růst.
Plevele se můžeme zbavit chemicky, ovšem jen někde a za určitých okolností, nebo prostě manuálně. Ovšem svou roli hraje i prevence a některé zajímavé vychytávky.
Vyhlaste mšicím válku už nyní – účinným přípravkem, kterým postříkáte především ovocné dřeviny, obzvláště ty, které byly loni silně napadeny.
Zastánci přírodního pěstování rostlin, takzvaných bio potravin a permakulturních zahrad se bez umělých hnojiv obejdou. Obejdete se bez nich i vy a jak?
Draslík pomůže přezimujícím trvalkám, trávníku a stromům přečkat zimu, kvalitními organickými hnojivy zase připravíme sklizené záhony na další sezónu.
Vápno je známé jako stavební materiál a účinná desinfekce. Ovšem neprovádí se jen bílení vápnem a jeho použití do sanačních omítek, vápno nám pomůže i v zahradě.
Při pěstování rostlin válčíme s mnoha škůdci. Mnozí z nás to nakonec vzdají a smířlivě opustí bojiště, je však lepší, když to vzdají škůdci. Jak se zbavit molic?
Jak pohnojit zahrádku co nejlevněji? A vůbec nejlépe zadarmo? Úplně si vystačíme s kvalitním kompostem a bylinnými zákvasy (jíchami).