
Máte v zahradě ostropestřec?
Ostropestřec je statný bodlák, ovšem mnohem zdobnější než u nás běžné bodláky, který dovede léčit nemocná játra. Jeho stinnou stránkou je však invazivnost. Pozor proto na vysemenění.
Ostropestřec je statný bodlák, ovšem mnohem zdobnější než u nás běžné bodláky, který dovede léčit nemocná játra. Jeho stinnou stránkou je však invazivnost. Pozor proto na vysemenění.
Které rostliny z mnoha tisíc druhů vyskytujících se na naší planetě vykazují antibakteriální, antivirové nebo protiplísňové účinky a dokonce si je můžeme sami vypěstovat?
Výsev bylinek právě začíná. Pokud jste samozřejmě bylinkový záhon nezaložili již dříve a mnohé druhy se na něm zazelenají bez vašeho přičinění, tedy s výjimkou zálivky, je-li sucho.
Zázvor je jedním z pilířů čínské medicíny a jeho účinky jsou opravdu legendární, ale též pravdivé. Jak pěstovat zázvor, a jak se jím léčit?
Jak si v zimě doplnit vitamíny (a nejen je) v čerstvé podobě? Řešením je bylino zeleninová miniaturní zahrada - například na kuchyňském okně.
Které byliny vydrží zimu venku a které je v zimě třeba pěstovat v interiéru v květináčích či truhlících?
Mnohé z nás ani nenapadne, k čemu všemu lze využít kaštany, velké a hnědé plody stromu zvaného lidově kaštan, odborně jírovec maďal či kaštan koňský (Aesculus hippocastanum).
Některé rostliny krásně kvetou, jiné krásně voní a některé umí oboje. Jaké aromatické rostliny vybrat do trvalkových záhonů?
Moderní, nabubřelý pojem, nebo zcela obyčejná věc – prosté pěstování bez chemie? Jaký význam má takzvaná Bio zelenina, co to vlastně je a jak pěstovat BIO?
Léčivá bylina, hnojivo, postřik proti skůdcům, kosmetický přípravek nebo vydatná potravina. To vše je kopřiva dvoudomá.
Chladnomilné rostliny pocházejí ze studených oblastí a chladné počasí je pro ně vyloženě ideální. Jejich semena přežijí v půdě zimu a na jaře vyklíčí.
Vavřín, ovšem též bobkový list, čili kromě ozdoby vítězů i významné koření v našich kuchyních, si snadno vypěstujeme jako pokojovku. Jak na to?
Opravdu kvalitní med lze uchovávat při správném skladování i několik let. Jak jej ale poznat?
Kdo by neznal mátu. Tato bylinka vynikající chuti i léčivých účinků, kterou hojně využíváme v kuchyni, není vůbec náročná a co víc, je silně invazivní.
Jak pohnojit zahrádku co nejlevněji? A vůbec nejlépe zadarmo? Úplně si vystačíme s kvalitním kompostem a bylinnými zákvasy (jíchami).
Sůl je stále základ, byť mnozí kuchaři a gurmáni preferují „ochutnání“ potravin, jejich původní chuti, bez přísad. Ovšem co bylinky, jaké jsou ideální právě pro grilování?
Znáte pravidla pro sběr, sušení a uskladnění bylinek a víte, jaké byliny je důležité sbírat právě v květnu?
Mít po ruce už od časného jara čerstvé bylinky až do podzimu a to přímo v kuchyni na okenním parapetu či na balkóně? Žádný problém a s výsevem začínáme už nyní – na konci zimy.
Čerstvé bylinky a koření i v zimě? A proč ne! Na vnitřním okenním parapetu, čili na místě, kde je v zimě nejvíce světla, to není problém. Pozor ale na teplotu a vlhkost vzduchu v interiéru, na radiátory a zálivku.
Některé užitkové a okrasné rostliny můžeme vysazovat či vysévat dokonce až do pozdního podzimu, u některých je to vyloženě nezbytné, u jiných nejvhodnější právě v tuto dobu.