Máte v zahradě ostropestřec?
Ostropestřec je statný bodlák, ovšem mnohem zdobnější než u nás běžné bodláky, který dovede léčit nemocná játra. Jeho stinnou stránkou je však invazivnost. Pozor proto na vysemenění.
Ostropestřec je statný bodlák, ovšem mnohem zdobnější než u nás běžné bodláky, který dovede léčit nemocná játra. Jeho stinnou stránkou je však invazivnost. Pozor proto na vysemenění.
Které rostliny z mnoha tisíc druhů vyskytujících se na naší planetě vykazují antibakteriální, antivirové nebo protiplísňové účinky a dokonce si je můžeme sami vypěstovat?
Výsev bylinek právě začíná. Pokud jste samozřejmě bylinkový záhon nezaložili již dříve a mnohé druhy se na něm zazelenají bez vašeho přičinění, tedy s výjimkou zálivky, je-li sucho.
Proč vám příliš nepálí zrovna vaše chilli papričky? Znáte Scovilleovu stupnici, která měří pálivost paprik a chilli papriček? Jak vybrat ty nejpálivější? A dosáhneme u nás dobrých výsledků?
Pěstovat chilli papriky venku, ve skleníku, fóliovníku, nebo i v interiéru? Jaké mají nároky a za jak dlouho se dočkáme úrody?
Brambory jsou u nás nejběžnější zeleninou zastoupenou mnoho odrůdami. Můžeme si však vypěstovat i takzvané sladké brambory – batáty. Patří batáty mezi brambory a dočkáme se v našich podmínkách úrody?
Zázvor je jedním z pilířů čínské medicíny a jeho účinky jsou opravdu legendární, ale též pravdivé. Jak pěstovat zázvor, a jak se jím léčit?
Jak a kdy naklíčit semena chilli papriček a jak pečovat o mladé sazenice? Jak chilli papričky vysadit?
Jsou druhy zeleniny, kterým se v zimě pod sněhem vyloženě daří. Pravda, letos už to nestihneme, ale už od začátku nové sezóny na ně můžeme myslet a obohatit si jídelníček příští zimy.
Jak si v zimě doplnit vitamíny (a nejen je) v čerstvé podobě? Řešením je bylino zeleninová miniaturní zahrada - například na kuchyňském okně.
Které byliny vydrží zimu venku a které je v zimě třeba pěstovat v interiéru v květináčích či truhlících?
Mnohé z nás ani nenapadne, k čemu všemu lze využít kaštany, velké a hnědé plody stromu zvaného lidově kaštan, odborně jírovec maďal či kaštan koňský (Aesculus hippocastanum).
Ibišek je původem tropický a subtropický rod, ovšem některé druhy můžeme pěstovat i u nás, v interiéru, ale i v zahradě. Přinášíme inspiraci druhovou pestrostí rodu Hibiscus.
Systém sušení dotáhli naši předkové k dokonalosti, a díky jejich zkušenostem si dnes můžeme dovolit omezit experimentování na minimum. Ovšem fantazii se meze opravdu nekladou...
Zahrady nám budou ještě několik měsíců plodit, ovšem postupně skončí naše sklízení plodin a my budeme řešit, co se sklizní. Jak uskladňovat ovoce a zeleninu?
Nechtějí vám okurky příliš plodit? Začínají žloutnout a hnědnout od špičky, čili plesnivět, již malé, teprve vyrůstající plody? Listy jsou napadené plísní?
Salát je zázrak, který můžeme vysévat od jara do podzimu a vlastně tedy konzumovat čerstvý větší část roku. Některý je však třeba pěstovat na jaře a na podzim, jiný v létě a některý vůbec nevykvete.
Nejen v červnu, ale i o letních prázdninách lze vysévat mnohé druhy rostlin a dokonce i některou zeleninu s krátkou vegetační dobou.
Některé rostliny krásně kvetou, jiné krásně voní a některé umí oboje. Jaké aromatické rostliny vybrat do trvalkových záhonů?
Moderní, nabubřelý pojem, nebo zcela obyčejná věc – prosté pěstování bez chemie? Jaký význam má takzvaná Bio zelenina, co to vlastně je a jak pěstovat BIO?