Architektura bydlení pro seniory, co by nemělo chybět v bytě soběstačného důchodce
Život ve stáří není žádný med. Ale aspoň trochu ochutit jej může inkluzivní design domácnosti, který umožní seniorům důstojně žít a postarat se sami o sebe.
Život ve stáří není žádný med. Ale aspoň trochu ochutit jej může inkluzivní design domácnosti, který umožní seniorům důstojně žít a postarat se sami o sebe.
Působivá rekonstrukce domu s minulostí dodala nový rozměr pohody. Architekti tu vyzvedli úlohu původních rysů, zimních zahrad a prosklených teras. A vytvořili útulný a světlý dům, který svému stáří navzdory obstojí i v 21. století.
Než řešit nedostatky uspořádání starého domu, rozhodli se švýcarští architekti pro demolici staré vily a nahradili ji neobvyklým kompletem betonového trojdomu.
Dům, který nabízí klid a odpočinek pro čtyři obyvatele, zázemí pro práci i prostor pro zeleň. Zvenku připomíná nedobytný hrad, zevnitř je ale mile útulný a propracovaný.
Jak dlouho může trvat, než se sen stane skutečností? V případě realizace rodinného domu Sorrento to zabralo dvanáct měsíců pro plánování projektu ve studiu architektů, dalších 13 měsíců pak konstrukční práce v terénu. Není to sice málo, ale vyplatilo se to. Je to bydlení na celý život.
I nepatrný stavební zásah, drobné rozšíření, může přinést do života velkou změnu. Přístavba střešního altánu, skromného pokoje, ovlivnila ve velmi pozitivním smyslu celou rodinu.
Rodinný dům, jež jednou bude sloužit ke stálému bydlení, ale zatím je spíš využíván jako víkendová chata. Protože i obyvatelé sluncem rozpáleného Madridu chtějí někde odpočívat.
Když samotu a odlehlost své vysněného obydlí povýšíte na ctnost, budete pravděpodobně hledat něco trochu víc nekonvenčního. Následující přehlídka obydlí by vám mohla posloužit za inspiraci. Jen pozor, ve většině z těchto domů byste museli mít sbaleno na několikadenní túru, kdybyste chtěli vyrazit k sousedům pro vajíčka.
Industriální styl bydlení lze poměrně snadno kombinovat s některými jinými styly, nemá však rád malé prostory, potřebuje se alespoň trochu rozmáchnout. Ve větších bytech a při rekonstrukcích starších budov s dostatečně prostornými místnostmi si ale najde své místo.
Ne každý vnímá samotu jako ten největší problém, a na svém klidu a soukromí skutečně dává záležet. Následující přehlídka sídel z celého světa ale patří k těm, které faktor odloučení posouvají až ke krajním mezím. Jaké jsou jejich příběhy?
Už vám někdy po e-mailu nabízel princ z Nigérie, že se s Vámi ochotně podělí o své dědictví? Lákali vás na internetu ke koupi šlechtického titulu? Pak už nejspíš budete sami dobře tušit, jak se to má se senzačními nabídkami na koupi jednodolarových nebo jednoeurových domečků, rozesetých ve vylidněných vesničkách napříč celou Evropou.
Pokud dojde k nečekané události, máte povinnost z důvodu bezpečnosti vyklidit požadovaný prostor. A jednou z věcí, které máte udělat, je připravit sebe, své blízké a obydlí k evakuaci.
Dá se postavit rodinný dům tak, aby jej nezničilo tornádo? To je otázka, kterou si po červnovém tornádu na Moravě klade bezpočet lidí. Odpověď není příjemná. Ne, nic takového možné není.
Ještě před pár týdny by se mohlo zdát hloupé psát článek, o tom co dělat, když se blíží tornádo. Takové věci se přeci v Česku nestávají, ne? Doufejme, že teď se další dlouhá desetiletí nic podobného opakovat nebude. A kdyby náhodou, tady je pár doporučení z první ruky.
Klíčem k získání co nejlevnějšího vlastního bydlení je práce a cena i dostupnost použitých materiálů. Na laciný rodinný domek může dosáhnout i někdo, pro koho jsou milióny jaksi nedosažitelné, musí se však sejít několik příznivých okolností dohromady. A také musíme mít tak trochu štěstí. Alternativ levného bydlení se však nabízí mnohem více.
Patřily k vůbec nejstarším typům lidmi užívaných obydlí a využívány byly tisíce let, už od předvěkých časů. A jistě není náhoda, že se k nim nekonvenčně smýšlející architekti i nejrůznější nadšenci, vyznavači alternativního životního stylu opakovaně rádi navrací. Co za tím stojí? Jaké jsou výhody (a nevýhody) bydlení v podzemí?
Co donutilo mladé Čechy opouštět ve větším počtu mamahotely? Statistiky se nám snaží napovědět. V každém případě je dlouhé pobývání u rodičů nelichotivým trendem, který byl a je dlouhodobě kritizován. Do osamostatnění se však mladých Čechům příliš nechtělo. Až do koronakrize a období relativně krátce před ní. Co se stalo? Jaké impulzy pohnuly s myšlením našich mladých, ale i třicátníků a čtyřicátníků?
Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí je třeba podat do konce ledna, pokud jste si v roce 2020 koupili či jinak získali nemovitost. V některých případech je však možné využít výjimky. Jak postupovat, abyste daňové přiznání odevzdali včas a správně?
Hlavním principem miniaturních bytů (tzv. mikro bydlení - microliving) je využití každého centimetru prostoru a to i do výšky. Tato móda se k nám dostala ze světových metropolí, kde jsou ceny nemovitostí a nájmů enormní. Lidem proto nezbylo nic jiného, než se uskrovnit. Nakonec je z toho ale až životní styl.
Během srpna došlo k dalšímu drobnému poklesu nabídkových sazeb hypoték. Průměrná nabídková sazba měřená indexem GOFI70 meziměsíčně klesla z červencových 2,11 % na 2,07 %.