Není fólie jako fólie
Základem celé střechy je krov, od jehož sklonu se odvíjí materiál pro střešní krytinu. V neposlední řadě je důležité, co je pod ním, a to je difuzní neboli podstřešní fólie a parotěsná fólie.
Základem celé střechy je krov, od jehož sklonu se odvíjí materiál pro střešní krytinu. V neposlední řadě je důležité, co je pod ním, a to je difuzní neboli podstřešní fólie a parotěsná fólie.
Má váš dům starou plochou střechu a zatéká skrz ní? Řešení je naprosto jednoduché a není ani drahé. Prostě ji opravte. Nebudete potřebovat ani krovy, ani střešní krytinu a ještě ušetříte.
K přírodním materiálům se stále častěji s oblibou vracíme. I když se jen zřídka můžeme setkat s tradičními doškovými a šindelovými střechami, je třeba zmínit, že jejich obliba pomalu roste a to nejenom v případech, kdy je žádoucí zachovat řád hospodářského stavení, historické chalupy či chaty. Mnozí se již přesvědčili o výhodách přírodní střechy.
Výběr střešního materiálu je dnes skutečně široký od klasiky až po naprosté extrémy. Při výběru se však řiďte parametry kladenými především na sklon střechy. Pokud řešíte přístřešek u chat či chalup, jistě rádi uvítáte levnější možnosti střešního pokrytí. Pojďme si tyto typy střešního materiálu představit...
Co jsou klasické Franklinovy tyčové bleskosvody, jak fungují a jak se liší od moderních a velmi perspektivních bleskosvodů aktivních? A proč jsou aktivní bleskosvody výhodné a nejen výrazně nižší pořizovací cenou? Vždy jde o technologii a klasické, často až historické řešení, je postupně nahrazováno řešením moderním. My jsme oproti běžnému čekání, zda uhodí či ne, vsadili na prevenci. Proč?
Ač má střecha v harmonogramu stavebních prací poslední místo, právě ona je právem považovaná za opravdový základ stavby. Chrání naše obydlí i majetek před deštěm a dalšími povětrnostními vlivy, má však také doslova lví podíl na úsporách za vytápění domu. Aby náklady na příjemně vytopený dům byly co nejnižší, musíme myslet nejen na kvalitní střešní krytinu, ale stejně tak i na vhodný tepelně izolační systém. Řešením může být systém Isotec.
Při návrhu rekonstrukce a izolace ploché střechy je pro následné prováděcí práce důležité nezávislé posouzení stávajících konstrukcí a izolace. To je vždy založené na poznatcích z provedených sond. Návrh opatření pak musí být odpovědný, realizovaný odborníkem, musí respektovat všechna materiálová, konstrukční a tepelně technická i statická hlediska. Jak na to?
Dům dělá domem právě až střecha. Právem bývá také označována jako koruna domu. Při jejím výběru by však neměla rozhodovat pouze estetická stránka. Vždyť je to právě střecha, která chrání dům před povětrnostními vlivy, ať je to déšť, sníh, vítr nebo slunce.
Bojíte-li se bouřek? Řekneme vám o nich víc a poradíme, proč z nich dnes už nemusíte mít strach, pokud se před nimi dostatečně ochráníte. Dostatek respektu před bouřemi však není nikdy na škodu. Proto právě funkční a zrevidovaná ochrana vašich objektů, instalovaná z kvalitních materiálů, zajistí, že se nebudete muset vyloženě bát. Ani o své blízké a sebe, ani o svůj majetek...
Někdo má strach s blesků, někdo jiný se bojí o svůj majetek. Abychom byli před úderem blesku v bezpečí, musíme zainvestovat do kvalitního hromosvodu. Kdy je správný čas myslet na montáž hromosvodu u novostavby? Jaké části má hromosvod a z čeho se vyrábí? Za jak dlouhou dobu bychom měli nechat zkontrolovat naše stávající zařízení? Pojďme se podívat na informace v problematice ochrany před bleskem. Podcenění této tématiky se totiž může stát i životu nebezpečné.
Střecha je jednou z nejdůležitějších částí domu, protože nejen spoluvytváří celkový estetický dojem domu, ale zároveň zaručuje velmi podstatným dílem kvalitu bydlení. Střechy z bitumenových šindelů splňují oba tyto nároky, a tak není divu, že se na stále více střechách objevují šindele. Argumenty pro jejich použití hovoří jasně...
Nejlevnější žárovka na světě je slunce a jeho paprsky působí blahodárně na lidský organismus. Pokud ale v místnosti nejsou žádná okna, která by přiváděla přirozené sluneční světlo do pokoje, máme dvě možnosti – buď investovat do žárovek a zářivek, nebo využít moderních světlovodů. Díky systému světlovodů lze přivést sluneční paprsky i do místností ve středu budovy nebo do podkroví bez střešních oken. Půdní prostory, sádrokartonové podhledy nebo jakékoliv složité meziprostory netvoří žádnou překážku. Toto řešení je bezesporu nejekonomičtější a může ušetřit až 80% energie.
Jednou z možností, jak zvětšit plochy, již tak ubývající zeleně a to nejen ve městech, je vybudovat střešní zahradu. Ptáte se proč zvolit střešní zahradu?
Zelená střecha zmenšuje výskyt smogu a zlepšuje mikroklima kolem domu, prodlužuje životnost střechy regulací jejích teplotních výkyvů a zvyšuje životní kvalitu ve městě.
Kde je možné použít zelené střešní zahrady? Jak postupovat při rozhodování o složení střechy?
Krovy, dobré krovy, jsou zárukou kvalitní střechy. Představují dřevěnou nosnou konstrukci, která je schopná unést střešní krytinu i zatížení způsobené větrem či sněhem. Ještě nedávno se ale většina starého až historického považovala za něco bezcenného a bezhlavě se nahrazovala kvalitnějším, hlavně modernějším. Ne vždy lze tvrdit, že šlo o rozumnou úvahu a řešení. Díky této filozofii byly často způsobené nenahraditelné škody. Především historické krovy je třeba chránit, protože jsou důkazem myšlení své doby, svědčí o vysoké úrovni konstrukce i intuitivním smyslu pro statiku.
Kdo má střechu – bydlí, říká se. Ono ale mít střechu nad hlavou není jen tak. Bydlení přece patří mezi základní lidské potřeby, ale aby se nám dobře bydlelo, musíme mít kvalitní střechu. Jakou střechu si však zvolit? Jaké jsou plusy a mínusy jednotlivých konstrukcí? Střecha má totiž zásadní vliv při rozhodování o celé architektuře domu.
Tvorba šikmých střech v posledních více jak deseti letech nabyla masivních rozměrů. Vzhledem na tradici, funkčnost, ale i estetické hledisko bude podobný trend jistě pokračovat i nadále. Šikmá střecha byla původně vymyšlená na to, aby chránila dům před nepřízní počasí, aby z ní co nejdříve stekla voda a odstranil se sníh. Samozřejmě nebyl důvod se zamýšlet nad tím, zda se dá pod ní pohodlně stát nebo chodit, anebo zda se sem dá umístit nábytek. Tyto prostory pod střechou sloužily spíše jako skladiště pro odložené věci, v lepším případě jako sušárny prádla či komory. Teprve až v současné době získávají tyto prostory na významu a atraktivnosti.
Ten, kdo staví, jistě ví, že postavit dům není až tak snadné, a proto každý stavitel pospíchá, aby už už měl dům co nejdříve pod střechou. Střecha je totiž ozdobou každého domu, ale zároveň i garantem, že budeme bydlet v suchu. Proto jsme pro vás, kteří stavíte či opravujete šikmou střechu nebo se chystáte obydlet podkroví, dnes připravili několik dobrých rad.
Střecha je architektonickým ukončením stavby a kromě estetického působení je její hlavní funkcí ochrana stavby proti nežádoucím účinkům srážkové vody a sněhu. Vzhledem k tomu, že střecha je nejnamáhavější konstrukcí stavby vlivem působení povětrnosti - slunce, deště, sněhu i větru - je ucelené řešení před její realizací nutností. Musí být navržena a provedena tak, aby odolávala všem uvedeným vlivům. I z těchto důvodů je střecha velmi důležitou investicí do bydlení a zákazník proto musí mít záruku kvality.
Bouřky vzbuzují v některých z nás doslova panickou hrůzu. Další se více než hromů a blesků samotných bojí spíše škody, kterou přírodní živly dokáží napáchat. Abychom předešli možnému nebezpečí, je potřeba myslet na to, čím hrozbě katastrofy můžeme čelit.
Polohu místa, do kterého blesk zasáhne, nelze předem vypočítat. Svůj cíl si vybírá zcela náhodně. Proto bychom na jeho ničivou sílu měli být připraveni všichni. Rozhodneme-li se tedy chránit své obydlí, jedním z nejzákladnějších prostředků je instalace tak zvané vodivé sítě, jež blesk bezpečně uzemní.
Střecha vždy plnila funkci ochrany stavby před povětrnostními vlivy (zadržování srážek a teplotních zisků z oslunění), podstřeší je v zimě vystaveno neomezenému pronikání chladu, v létě slunce v tomto prostoru vytváří nesnesitelné vedro. Vítr přivádí do podstřeší chlad a nečistoty, také hluk z okolí se do podstřeší šíří bez omezení. Krov je vlhkostními změnami a vlivem netěsnosti skládané krytiny vystaven celé škále vlivů ohrožující životnost dřeva.
K bydlení se podkrovní prostory šikmých střech využívají relativně krátkou dobu. Malé až žádné zkušenosti, s touto speciální vestavbou, vedly k četným hrubým chybám.