Vytopili jste sousedy?
Vytopili jste sousedy a nevíte jak postupovat? Jakým způsobem se řeší způsobená škoda?
Řešíte sousedské spory? Bojíte se naschválů, problémů od souseda? Nebo jen chcete udržet dobré vztahy? Naše rady a tipy jsou neocenitelné!
Vytopili jste sousedy a nevíte jak postupovat? Jakým způsobem se řeší způsobená škoda?
V uplynulém týdnu jste se ve stavební poradně zajímali například o novou stavbu oplocení či stavební úpravy zděděné poloviny domu.
Poklidné sousedské vztahy nejsou k zahození, byť udržovat vzájemnou harmonii i za hranicemi svého pozemku někdy stojí práci navíc. Třeba v případě, že ze sousedova zanedbaného pozemku expandují na ten váš, pečlivě udržovaný, nejrůznější plevele. Jak to vyřešit?
Nejasnosti v otázce hranic pozemků mohou vyvolat nejeden sousedský spor. V následujícím článku se dozvíte, komu patří plot, kdo se o něj musí starat nebo kde ho naopak vybudovat nesmíte. Právní úprava nezapomněla ani na situace, kdy není možné hranici pozemku jednoznačně určit.
Vycházejí z vašeho bytu hlasité zvuky a sousedi už toho mají dost? Nebo naopak, ve vedlejším bytě žije rodina s pěti hlučnými dětmi, které už nemůžete ani cítit? Je na čase začít řešit zvukovou izolaci. Začněte u těsnění oken a dveří, následně vyzkoušejte použít správný bytový textil. Pokud ani to nepomůže, přichází na řadu profesionální odhlučnění stěn, podlah a stropů.
Jak ořezat větve sousedova stromu, které přesahují na váš pozemek? Je možné donutit souseda, aby je ořezal, nebo to můžeme učinit sami? Smí soused na váš pozemek a kdy?
Nový občanský zákoník též samozřejmě řeší sousedská soužití na zahradách. A největší spory se často týkají právě stromů na hranicích pozemků, plodů z nich, větví a listí.
Dům naschvál neboli spite house je záměrně navržený tak, aby dráždil sousedy nebo místní komunitu. Ve světě jich najdeme mnoho. Všechny pojí jedno společné: jejich stavitel chtěl svým záměrem proti něčemu protestovat nebo se někomu mstít. V následujícím článku představíme čtyři takové domy s celosvětovým věhlasem.
Především na místech, kde se pohybujeme nejčastěji, kde relaxujeme, je soukromí v zahradě nejzásadnější. A nemusíme se zrovna chtít po zahradě pohybovat nazí. Pátravé oči zvědavců jsou nepříjemné a někdy dokonce i nebezpečné. Vždyť to znáte, říká se „co oči nevidí, to srdce nebolí“.
Harmonie a idylka v jedné domácnosti může velmi snadno narazit na hrubé neporozumění tam, kde začíná hranice pozemku sousedů.
Musíte sníh na chodníku před domem odklízet vy, anebo se o to postará někdo jiný? Je to trochu hádanka. Hlavně, aby vám z toho nehráblo…
Zimní venkovní grilování se stalo poslední roky novou módou, když ale nemáte pozemek, kde byste mohli grilovat, zbývá již jen kuchyně, balkón a nebo lodžie, případně terasa u opravdu luxusních bytů. Ovšem venkovní grilování na balkóně či lodžii musí být ohleduplné k sousedům a má svá pravidla.
Dobré sousedské vztahy je dobré budovat a udržovat. Piplat jako křehkou rostlinu. Myslíte si, že si můžete na balkoně klidně zapálit cigaretu, nebo třeba grilovat? Nemůžete, pokud by to vadilo vašim sousedům. Podle platné legislativy je váš domnělý balkon ve skutečnosti společnou částí domu, kterou máte pouze ve výlučném užívání. Tedy pokud je přístup na konkrétní balkon možný jen z vašeho bytu.
Souhlas souseda může nahradit například územní nebo stavební řízení. Sousedé vám tak mohou svými podpisy ušetřit mnoho času i peněz. Z pohledu zákona zde hovoříme o takovém projevu souhlasu, který požaduje stavební zákon (zákon č. 183/2006 Sb., ve znění pozdějších novel).
Pan Novák má pozemek. Pan Vopršálek na něm má chatu. Co může pan Novák udělat, aby získal svůj pozemek zpět? Bohužel toho moc není. Přečtěte si, jaké jsou možnosti a co zákon (ne)dovoluje.
Dobrý den Jsem budoucím stavebníkem a v současné době mám zahájené stavební řízení. Před zahájením tohoto řízení jsem ze slušnosti sousedy obeznámil se záměrem stavby přízemního domku typu Bungalow o rozměrech 8x12x4,6 m na zahradě rodičů o rozměrech 45x15m. Sousední pozemky jsou vedeny v katastru jako zahrada a orná půda, i přesto jsem dodržel odstupové vzdálenosti od hranic sousedních pozemků 3,3 a 3,7 metrů, přičemž na sousedních pozemcích nejsou žádně stavby. Jedni ze sousedů se stavbou zásadně nesouhlasí z důvodu stínění stavby (večer) na malý rodinný bazének (přenosný, kulatý). Stavební úřad proto povede místní šetření a rozeslal doporučené dopisy všem účastníkům řízení. Bohužel sousedi si tuto zásilku odmítají vyzvednout. Stavební úřad mi sdělil, že veškerá dokumentace ke stavebnímu řízení je v pořádku, pořární prostor nebude narušen a nevidí důvod k nevydání stavebního povolení Chci se vás proto zeptat, jestli mají sousedé nějakou možnost stavbu zastavit a jak se postupuje v případě, že si nevyzvedli doporučenou zásilku k místnímu šetření. Děkuji vám předem a s pozdravem
Z dotazu vyplývá, že podstatou sousedova nesouhlasu je existence bazénu a obava z jeho možného zastínění. Jedná se o námitku…
Dotaz: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli má vlastník sousední nemovitosti povinost svádět vodu ze své střech na vlastní pozemek, jelikož soused nemá střechu opatřenou rýnou a tak nám teče voda do dvora a způsobuje podmáčení sklepa. Je tato povinnost dána zákonem ? Děkuji za odpověď.
Váš soused má povinnosti vyplývající z vlastnického práva, které jsou upravené v § 127 občanského zákoníku. Obecně má každý…
Dotaz: Nesouhlas souseda s výstavbou doplňkové stavby. Rád bych Vás požádal o radu, jak postupovat. Zaslal jsem sousedům žádost o souhlas s výstavbou zděného zahradního domku na parcele, abych je mohl přiložit k žádosti o povolení stavby na ohlášení . Rozměry a umístění jsem konzultoval se stavebním úřadem, takže nedosahují ani zákonem stanovených parametrů ( rozměr 15,8m2, 4,0m výšky sedlová střecha, umístění základny 1,5m od sousedních pozemků tedy v rohu parcely). Přesto na mě majitel sousední parcely neoprávněně požaduje umístění stavby 3,5m od hranice jeho pozemku dle normy, která se vztahuje na stavby rodinných domů a ne doplňkové stavby. Nyní čekám na vyjádření stavební komise. Může mít tento neoprávněný požadavek vliv na rozhodnutí stavební komise o povolení stavby? Pokud stavební komise nebude mít námitky ke stavbě nebo stavbu povolí jen v případě, že soused dá souhlas, má právo soused požadovat umístění stavby dle jeho požadavku jen na základě jeho domněnky, že by mu zastiňovala jeho pozemek (na jeho pozemku není zatím žádná stavba)? Můžete mi poradit, jak postupovat, rád bych zachoval dobré sousedské vztahy a již vůbec nemám zájem jít do nějaké soudní pře, ale také nehodlám znehodnotit volný prostor svého pozemku jen pro nějaký pocit a neoprávněný požadavek souseda. (Druhý soused souhlasil bez problémů) Předem děkuji za radu ivan Kolátek
Na tema sousedské vztahy bylo již napsáno mnoho stran. Ze zkušenosti víme, že cesta nejjednoduššího odporu je vzájemná dohoda.Pokud jste…
Obracím se na vás s dotazem, týkajícím se vzájemného sousedského soužití. Vlastníme rodinný domek a problémy máme se sousedem na levé straně parcely, kde je náš drátěný plot. Soused vlastní parcelu cca 12 arů, kterou nechal rozpůlit a druhou polovinu věnoval synovi, který zde chce postavit rodinný domek. Jedná se o tyto problémy: 1. Synova parcela není vedena v územním plánu jako stavební. 2. Domek dle předběžné informace chtějí postavit cca 2 m na jih od hranice naší parcely. Máme velké obavy, že nám z velké části zejména na jaře a na podzim zastíní zahradu, v zemi vybudovaný bazén, zimní zahradu a posezení pod pergolou. 3. Bez našeho souhlasu syn zasadil v těsné blízkosti k plotu v délce 12 m vzrostlé tuje ve výšce 2 m, které rovněž z jihu stíní naši zahradu. 4. Kvůli synově stavbě posouvají sousedé cca o 10 m výběh pro slepice včetně kurníku, a to přímo před okna našeho domu (kanceláře, kuchyně a ložnice dcery a vnučky v I. patře domu). Výběh pro slepice je přímo u našeho plotu ve vzdálenosti 0,5 m od našeho domu, není zde žádná mezera, resp.plot, který by výběh odděloval. A to vše opět bez našeho souhlasu, resp. nám to ani neoznámili. Máme obavy ze zápachu ze slepic, který dle dosavadních zkušeností prolínal do naší zahrady a který nám nyní bude bránit ve větrání oken v kuchyni a v ložnici, a to pomíjím hluk, který svým kdákáním slepice brzy po ránu způsobují. Myslíme si, že tímto umístěním výběhu porušují přinejmenším hygienické předpisy. Je chování sousedů v rozporu se zákonem a s hygienickými předpisy? Mohou obdržet stavební povolení na stavbu RD, který není v ÚP? Nechceme si sousedy úplně znepřátelit, ale jejich chování je přinejmenším bezohledné a značně nám znepříjemní bydlení a pobyt v zahradě. Máme nějakou šanci na obranu?
Jelikož neznáme lokalitu stavby a podrobnosti Vašeho vztahu se sousedy, nemůžeme hodnotit, zda je jejich chování v rozporu se zákonem a…
Dobrý den, prosím o odpověď: Koupili jsme si přízemní RD v řadové zástavbě, šířka domu je cca 7 m. Nyní čekáme na stavební povolení. Máme sousedský problém - náš domek se chystáme rekonstruovat s půdní nástavbou, která se sousedům z pravé strany vůbec nezamlouvá. Uvádí zastínění pozemku, kde v malé přístavbě bydlí jejich babička, která má okno směrem k našemu domku. Také uvádí, že přístavba babičky jim vlhne už teď a když je zastíníme bude vlhnout ještě víc. Přitom babička má ve dvorku jen místnost bez WC a koupelny a nám není jasné, proč bychom měli ustupovat se stavbou kvůli řešitelnému problému. Sousedům jsme nabídli dohodu o finanční úhradě přeměny okna na druhou stranu u jejich babičky. Sousedé odmítli. Nechápu, proč sousedům, kterým budeme stínit, byla rekonstrukce povolena před 4-mi lety a nebrán ohled, že někdo vedle nich bude mít taky určité plány se starším domkem. Jejich dům je taky jen 7 m široký a stavěli ve dvorku přístavbu do „L“ na tak malé ploše. Muselo být přece jasné, že se časem bude dívat babička na něčí zeď domu. Situace je taková, že my jsme z levé strany sousedů po celé délce zastavěni až na konec dvorku a chtěli jsme také jít s domem více dozadu, to se ale nelíbí zmiňovaným sousedům. Proč bychom měli doplatit na to, že domek přestavujeme jako poslední? Je šance, že stavba bude povolena? Nebo máme přemýšlet o změně plánů? Nebo musíme také "odskočit" s domkem do „L“? Taky by mě zajímalo, kde a kdy žádat o prověření světlosti. Děkuji moc za radu.
Projektant, který navrhoval přístavbu rodinného domu sousedů vycházel ze stavu, který byl na předmětných pozemcích v dané době a nemohl…
Vážení, prosím o radu jak postupovat dále ve věci sousedského sporu, týkajícího se následující situace. Po odkoupení části dříve nevyužívané zahrady, která sousedí plotem s naší zahradou a asi 10 m jde podél zdi naší nemovitosti, si noví majitelé zřídili v půlmetrové vzdálenosti od naší zdi, dle jejich slov "kompostér". Což je v podstatě objekt o rozměrech asi 1 x 1 m, v současné době do výšky asi též 1 m, kam údajně ukládají "jen suchou" posečenou trávu z jejich zahrádky /+občas samozřejmě jiné, jako např. nahnilé ovoce/. Tento "kompostér" je otevřen vlivům počasí, takže případný déšť či sníh samozřejmě prosakuje dovnitř uskladněného materiálu, kde určitě způsobuje tlení a další biologické pochody, a následně vše pak vsakuje do půdy pod "kompostérem". Upozorňovali jsme nové sousedy již od počátku, že v tomto případě je půlmetrová vzdálenost od zdi zcela nedostatečná, a že by bylo vhodné umístit "kompostér" kamkoliv jinam v jejich dost velké zahrádce. Bohužel jsme se nedočkali za celých 10 let nápravy, ani z jejich strany, ani ze strany tehdejší stavební komise, které tehdy pod obecním úřadem fungovaly, později ani od přestupkové komise, protože prý tehdy nám ještě žádná škoda nevznikala, protože na zdi nebylo vlhnutí vidět. Navíc si v celé délce zdi ještě nasázeli různé okrasné květiny, které samozřejmě vydatně zalévají. Ale my prostě nechtěli čekat, až bude vše vidět. V současné době je naše zeď /její šířka je asi 60cm / od sousedovy zahrady zcela vlhká, nejvíce samozřejmě v blízkosti "kompostéru", a navíc je vlhkost i v celé zdi a vystupuje i ve vnitřní části našeho domu asi do výšky 1,3 - 1,7 m. Takže dochází k poškození našeho majetku, navíc nemá zatím cenu tuto vnitřní část opravovat, dokud není vyřešena situace zvenčí. Jelikož celá řeč sousedů je o tom, že na svém pozemku si můžou dělat co chtějí, rozhodli jsme se, že provedeme odbornou firmou odkopání podél celé zdi a zcela nové zaizolování celé zdi. Sice jsme se se sousedy "shodli", že když nemáme přístup k opravě zdi z našeho pozemku, ale jen z jejich, tak nám vstup na jejich pozemek musí podle příslušných paragrafů umožnit, samozřejmě na nezbytně nutnou dobu. Nemáme nejmenší zájem se tam zdržovat déle než bude třeba k opravě a uložení izolace. Na naše písemné oznámení, že v letošním roce chceme tuto opravu provést, jsme však dostali odpověď v tom smyslu, že nám na základě písemné smlouvy "dovolí" vykopat zeminu jen do hloubky 1 m, a uvedenou vlhkou zeď jen nalíčit. S písemnou smlouvou není z naší strany absolutně problém, ale přece nám soused nebude určovat jakým způsobem si máme opravit naši vlastní zeď. Předpokládali jsme pomoc při vytvoření smlouvy na příslušném stavebním úřadě, ale dočkali jsme se jen toho, že to si máme vyřídit mezi sebou. Anebo pak soudně. Celá situace vypadá "z profilu" asi takto: ! ----------- ------! Levá část je úroveň našeho dvora, dva vykřičníky znamenají dvě obytné místnosti, chodba, dřívější komora, což je těch výše uvedených 10 m. Pravá část je úroveň sousedovy zahrady. Naše zeď je tedy většinou své části vlastně pod úrovní povrchu, proto je nutné odkopat zeminu při opravě nejen do 1 m. Takováto oprava pro nás vůbec nic neřeší. Chtěl bych vědět, jak postupovat dále, abychom je přesvědčili, že je nutné kopat až k základům, a odizolovat kompletně celou zeď. Pomůže nám nějaký znalecký odborný posudek s popisem jak se musí oprava provést? Co když i pak budou umožnění provedení opravy odmítat? A jak nejlépe zformulovat případnou smlouvu o "nutném" vstupu na jejich pozemek? Jelikož v současné době, "díky" všem jejich květinám a "kompostéru" prakticky není možný přístup ke zdi a tudíž možnost provést opravu, myslíme si, že by měli přece umožnit volný přístup. Ještě musím podotknout, že uvedená část naší nemovitosti je samozřejmě zastřešena, takže tak jak se dříve ve 30. a 40. letech stavělo, část naší střechy "přesahuje" /to je právě ten půlmetr vzdálenosti "kompostéru", jinak by byl určitě přistaven až ke zdi/ nad jejich pozemek. V podstatě je tak "kompostér" umístěn, tam kde končí střecha. Budete-li potřebovat nějaké jiné údaje či skutečnosti, obratem je Vám sdělím. Děkuji mockrát za odpověď.
Stavební zákon ve svém ustanovení § 141 dává možnost stavebnímu úřadu uložit těm, kteří mají vlastnická práva k sousedním pozemkům…
Dotaz: Dobry den, větve sousedovic stromů-ořechů se šoupou o náš dům, ničí nám fasádu a se sousedama není rozumná řeč, nelze se s nima dohodnout. Jak jinak máme postupovat?
Vážená paní Šilhánková, k Vašemu dotazu týkajícího se sousedských sporů Vám sdělujeme následující: Úpravu tzv. sousedského…
Dobrý den, chci se zeptat. Máme nízký atriový dům, okna u dětských pokojů jsou situovány na západní stranu. Od domu (oken) jsou 3 m a začíná hranice (drátěný plot v našem vlastnictví). Za tímto plotem chtějí sousedé po celé délce hranice vysázet tuje. Obáváme se zastínění oken dětského pokoje. Je možno aby takhle postupovali? Od jihu máme vzrostlý les, takže světla je už nyní méně. S paní sousedkou není řeč, tvrdí, že si na svém pozemku může dělat, co chce.
Tento problém bude zřejmě obtížné řešit. Prvním krokem k jeho řešení bude dohoda mezi sousedy. Pokud pokus o dohodu selže, máte možnost…
Dobrý den, chtěla bych poprosit o 2 informace, zda-li to bude možné: 1.) 8/2008 jsme obdrželi stavební povolení k výstavbě RD s tím, že projektovou dokumentaci a o veškeré náležitosti vč. úřadů se staral specializovaný, vzdělaný projektant. Nyní nám RD stojí (dle schválené projekce) cca 1 - 1,3 (1,5) m od hranice pozemku se sousedem. Přímo na této hranici má však soused pletivový plot, za kterým má nasazeny tuje. Podél naší stavby zasahují cca 3 - 4 ks. Vadí mu, že sníh z naší střechy mu na ně padá a ničí je. I když po této zimě zůstaly v pořádku. Nyní se obrací s tím, že požaduje od nás připojištění k RD proti zničení jeho tují. Naše střecha je prozatím bez protisněhových zábran, které však v projektu byly. Zřejmě budu trvat na tom, že protisněhovky přidáme, avšak odmítám připlácet nějaké připojištění. Jak je to prosím v tomto případě, kdo a jak je v právu? Vzdálenosti mezi domy jsou min. 20 m. Po zkontaktování projektanta je vše údajně v pořádku, vše dle stavebního zákona ČR. Tak, jak schválil stavební úřad. Máme se tedy sousedovi podřizovat a přistoupit na jeho podmínky? Nebo jak se zachovat a vyřešit tento problém? 2.) Zdá se, že všichni sousedi se nemají rádi a ani o dobré vztahy s novými obyvateli zájem nemají. Druhá otázka by byla: Soused z opačné strany pozemku má svou čističku na odpadní vody s tím, že její potrubí měl vést podél našeho pozemku, v soukromé cestě. Zřejmě si však cestu nevyměřil a prostě si kanalizaci zkrátil přes náš pozemek. Prozatím jsme nekopali, ale zjištujeme dle pracovníků, kteří mu ji dělali a domněnku nám potvrdili. My na to přišli tak, že se nám části pozemku propadají a vytvářejí se propadlé jakoby koleje, lze tedy rozpoznat, že tam něco vede.V daných místech máme mít navíc umístěn "septik". Máme strach, pokud na jeho kanalizaci narazíme, co s tím, jak to řešit. Navíc zřejmě i přemýšlíme, že potrubí v pozemku vůbec nechceme, co kdyby jednou, až budeme mít upravený povrch - zahradu, nastal nějaký problém.Tento soused navíc nemá žádné věcné břemeno (povolení) na danou komunikaci, není ani jejím vlastníkem (my ano), natož na náš pozemek. Od minulých vlastníků taktéž žádné písemné povolení neobdržel. Jak tedy posupovat, poraďte, prosím? Jak jsem již uvedla. Sousedé dělají jen problémy všem novým, kteří si zde RD staví. Neustále mají nějaký problém. RD zatím zkolaudovaný nemáme. Děkuji předem za Vaši ochotu a odpověď.
Dešťové vody, včetně sněhu, by opravdu neměli dopadat na sousední pozemky a poškozovat sousední nemovitost. Měli by být likvidovány na…
Dobrý den, na RD jsme dělali novou fasádu. Na hranici se sousedním pozemkem jsme stěnu zvětšili zhruba o 10 cm zateplením. Zateplení začíná zhruba 15 cm nad zemí. Půdorys tedy zůstal zachován. Soused si nyní stěžuje, že jsme si zvětšili stavbu na úkor jeho pozemku. Mezi naší stěnou a jeho kůlnou byl cca 50 cm (nyní je 40 cm) prostor pro trativod. Souseda jsem o záměru informoval ústně před začátkem prací. Stěžuje si až nyní. Provinili jsme se tímto a má tedy právo na stížnost? Jaká sankce by nám mohla v případě našeho pochybení hrozit? Děkuji Vám.
Žádná část stavby, tedy ani zateplení, nesmí přesahovat na sousední pozemek. Přesahem stavby na sousední pozemek omezujete sousedova…