Připravte se na rekonstrukci koupelny
Pokud jste majiteli starší koupelny a její vybavení a vzhled vám už nevyhovují, čeká vás zřejmě ne zcela lehký úkol, rekonstrukce. Když si ale připravíte dobrý plán, můžete ji zvládnout s minimem stresu.
Pokud jste majiteli starší koupelny a její vybavení a vzhled vám už nevyhovují, čeká vás zřejmě ne zcela lehký úkol, rekonstrukce. Když si ale připravíte dobrý plán, můžete ji zvládnout s minimem stresu.
Jak praví staré české přísloví – čistota půl zdraví. Čistá a funkční koupelna je základ každé domácnosti. Poradíme vám, jak modernizace koupelny v panelovém bytě probíhá a na co si dát pozor.
Většina umakartových bytových jader je na hranici své životnosti a neplní již svou funkci a naše prostorové a estetické nároky na moderní bydlení.
V dezolátním stavu bývá nejen sanitární vybavení starých koupelen, ale také rozvody vody, elektřiny a případně topení. A chce to změnu - už jen kvůli bezpečnosti a zamezení škodám, o komfortu nemluvě.
Máte byt v panelovém domě? A bytové jádro z umakartu? Chcete ho opravit a nebo se vrhnout do rekonstrukce? Jaké jsou dnešní rychlé, efektivní a finančně dostupné možnosti výměny? Tento článek vám poskytne pár tipů jak a proč rekonstruovat staré bytové jádro.
Rekonstrukce koupelny a toalety jsou při renovaci bytu tím nejzásadnějším. Proč se této jí nebát a jak si s ní poradit co nejlépe?
Koupelny a WC, prostor pro osobní hygienu, které v poslední době věnujeme velkou pozornost. Stará umakartová bytová jádra však představu o hygieně příliš nereflektují. Při nedostatku finančních prostředků majitele bytu lze vsadit i na nástřik stěn omyvatelnou barvou, případně nalepení obkladů. Pokud však chceme moderní sanitární prostředí, čeká nás kompletní rekonstrukce.
Pokud vaše koupelna nefunguje ani nevypadá tak, jak byste si představovali, pusťte se do její rekonstrukce.
Rozhodli jste se zatočit se starým umakartem a dát srdci vašeho bytu novou tvář? Pak vás čeká zásadní rozhodnutí: rekonstrukce suchou, nebo mokrou cestou?
Stará bytová jádra v panelových domech už nevyhovují základním standardům dnešního bydlení. Jediným trvalým řešením je jejich kompletní rekonstrukce.
Nové bytové jádro vytváří mnohem hygieničtější prostředí, které se jednodušeji udržuje. Zároveň ale mnohdy mění dispozice bytu.
K největším slabinám panelákového bytu už tradičně patří umakartové jádro. Na jeho rekonstrukci čeká ještě mnoho bytů. Co taková rekonstrukce představuje a na co si dát pozor?
Krásná koupelna a toaleta mohou být i v panelovém bytě. Bez rekonstrukce původního bytového jádra to však nepůjde.
„Velký nepřítel je Instagram, Pinterest a podobná média. Klienti se zamilují do nějakého obrázku, i když je jejich koupelna třeba čtyřikrát menší. Někdy si prostě nedají vymluvit, že volně stojící vana v koupelně metr padesát na metr padesát není možná,“ říká designérka Markéta Hlochová v našem podcastu. Na co si dát pozor při rekonstrukci nebo budování nové koupelny?
Tři obyvatelé jednoho bytu v panelovém bytovém domě z druhé poloviny minulého století. Bydlení na pouhých 74 metrech čtverečních. To už chce vyvážení potřeb tak, aby lidé mohli být spolu pohromadě, ale přitom každý dosáhl i určitého soukromí, pokud to zrovna tak cítí. Je toho možné dosáhnout? Na to hledal odpověď projekt rozsáhlé rekonstrukce jednoho pražského bytu.
Plánujete doma rekonstrukci? Místo tradičního zdiva vsaďte raději na sádrokarton. Má totiž podobné vlastnosti jako klasické tvárnice, ale zato mnohem menší hmotnost. Taky se s ním snadno manipuluje, což zaručí rychlou montáž. Navíc pomůže odhlučnit interiér a některé speciální sádrokartonové desky lze aplikovat i ve vlhkém prostředí.
Sice je to s revizemi a kontrolami v nájemních bytech mnohem jednodušší než v celých bytových domech, přesto jsou ale také nezbytné. Jak často se mají provádět, jaké, proč a kdo je za ně zodpovědný?
K obložení stěny potřebujete obklady, trpělivost a při práci musíte být pečliví. Pamatujte, že na úplném začátku musí být podklad před zahájením těchto prací vždy suchý, čistý, rovný, bez mastnoty a trhlin. Pak už se můžete pustit do díla. Aby konečný výsledek ale stál opravdu za to, odborníci z Hornbachu pro vás připravili podrobný video návod, který vám pomůže.
Manželský pár před lety pořídil byt 4+1 v pražské novostavbě pro sebe a dvě malé děti. V druhé polovině devadesátých let za dobrou cenu a v příjemné lokalitě poblíž lesoparku. Měřítkem toho, jak něco rychle uteklo, může být pohled do zrcadla, ale třeba i na „odcházející“ interiér. Po více než čtvrtstoletí proto proběhla začátkem letošního roku rekonstrukce koupelny a toalety. Přestože je byt poměrně velký, dispozice má pár slabin, kupříkladu umístění a plochu sociálního zařízení.
Existují v zásadě dva způsoby, jak si dům postavit či rekonstruovat. Za prvé oslovit stavební firmu a za druhé si udělat maximum prací svépomocí. Ovšem právě s výstavbou a rekonstrukcemi svépomocí to vlastně není až tak snadné. Na prvním místě je legislativa, ale jsou i další důvody, proč raději zaplatit víc a nechat si práce udělat na zakázku.
Dobrý den, v poradně jsem si přečetl dotaz ohledně rekonstrukce koupelny. Jaké doklady je potřeba doložit stavebnímu úřadu k uvedenému ohlášení (pokud se nemění půdorys)? Pokud jsou doklady totožné jako pro stavební povolení, jaký je tedy mezi nimi rozdíl. Od r.2006 měla vejít v platnost nějaká novela zákona, že na tyto drobné úpravy nebude již těchto dokladů a obíhání úřadů třeba. Je to pravda? Děkuji
Pokud při rekonstrukci koupelny zachováte její půdorysné rozměry, postačí ohlášení stavebnímu úřadu, pokud je změníte, bude…
Dobrý den, hodlám provést rekonstrukci bytového jádra v panelovém domě bytového družstva, ne družstva vlastníků. Souhlas s touto úpravou od představenstva družstva mám. Otázka je, zda je nutné provést i ohlášení na stavebním úřadě, když nedojde k změně nosných prvků či statického zatížení domu? Jedná se mi o výklad podle nového stavebního zákona, kdy jsem nalezl i na internetu vyjádření, že k přestavbě bytového jádra nepotřebuji ohlášení na stavebním úřadě. Díky
Při zachování dispozice stávajícího jádra (nezměnění jeho půdorysných rozměrů) lze popisované stavební úpravy posuzovat v souladu…
Dobrý den, ráda bych provedla rekonstrukci bytového jádra v panelovém domě. Zajímalo by mě, zda mám dle nového stavebního zákona ohlašovací povinnost v případě, že původně oddělenou koupelnu a záchod spojím. Nicméně nezmění se ani celková plocha (nové jádro bude kopírovat původní, jen bez rozdělovací příčky), ani se nebude zasahovat do nosných konstrukcí. Děkuji
Popisované stavební úpravy posuzovat v souladu ustanovením § 103 odst. 1 písm. h/ zákona č. 183/2006 Sb. (nový stavební zákon) jako…