Jak na jaře pečovat o jahodníky
Abyste se dočkali bohaté úrody jahod, je třeba na jaře správně pečovat o jahodníky. Co je v tuto dobu nejdůležitější?
Abyste se dočkali bohaté úrody jahod, je třeba na jaře správně pečovat o jahodníky. Co je v tuto dobu nejdůležitější?
Angrešty patří mezi takzvané bobuloviny, které se dnes těší stále větší oblibě. Jde vlastně o obnovu trendu, který na nějaký čas ustoupil, ale v uspěchané době si opět našel své místo. Po vlastních zahrádkách dnes lidé šílí a právě angrešt má extrémně zdravé plody.
Mezi staré odrůdy ovocných stromů řadíme ty druhy, které pěstovávaly a jejichž plody zpracovávaly již naše prababičky. Na které z nich dnes již běžně nenarazíte?
Tomel japonský je ovocný strom, který plodí ovoce zvané kaki (jinak též tomel či churma). Můžeme si však tuto dřevinu vypěstovat i ze semene, ale jak?
Srstka angrešt, jinak též srstka obecná či meruzalka srstka (Ribes uva-crispa, Grossularia uva crispa) je běžný zahradní keř, který najdeme i ve volné přírodě. V zahradě by však neměl chybět, jelikož plodí jedny z nejzdravějších drobných ovocných plodů. Jak angrešt pěstovat?
Ještě je čas na sklizeň jahod, ovšem ta brzy skončí a poté bude třeba správně zasáhnout, aby rostliny hojně plodily i v příští sezóně. Jak docílit bohaté úrody kvalitních a chutných jahod?
Jakým trikem dosáhneme co nejvyšší úrody meruněk? Jak o meruňky pečovat, aby nám bohatě plodily?
Chutná to jako borůvka, vypadá to jako borůvka, i když to má plody vejčité, nikoli kulaté, ale jde opravdu o borůvku? Řeč bude o takzvané „kamčatské borůvce“.
Červ v třešni nepotěší nikoho, je to ale opravdu takový problém, jak si mnozí myslí? Jak s červivostí třešní bojovat a jak využít i třešně s červy?
Jahody, rybízy, maliny, ostružiny, angrešt, ale i malinoostružiny, borůvky, brusinky, arónie, aktinidie, rakytník, dřín, bez černý, jeřabiny, … Drobné ovoce je prostě vynikající.
Co je třeba vědět předtím, než si půjdeme koupit sazenice jahod? Duben je totiž ideální dobou k jejich výsadbě!
Jahodová pyramida je nejlepším způsobem, jak pěstovat jahody na co nejmenší ploše. A její výstavba není nijak složitá. Kromě dřeva se přitom nabízí i jiné materiály a stavební systémy.
I exotické ovoce rozlišujeme pro nás již tradiční (např. banány, pomeranče, mandarinky) a netradiční, které jsme mnohdy nejen ještě nevyzkoušeli, ale ani neviděli a neznáme. Představujeme některé vybrané druhy.
I o spící ovocné stromy je dobré před zimou a v zimě pečovat. Co jim prospěje, abychom se i v dalším roce těšili z bohaté úrody?
Aby nám keře drobného ovoce v dalším roce opět bohatě plodily, je jim třeba na podzim zajistit péči, kterou vyžadují. Jak se o ně postarat před zimou?
Rybíz, angrešt, ostružiny, maliny, ale i borůvky a brusnice vyžadují po odplození řez, který podpoří násadu květů a bohatou sklizeň i v dalším roce. Jak tento řez provádět?
Řadu citrusovitých rostlin můžeme pěstovat v bytech, je však třeba nemíchat dohromady rostliny subtropické a tropické. Které jsou náročnější, které méně a jaké podmínky vyžadují?
Banánovníky připomínají svými rozměry stromy, jsou však obřími bylinami, jejichž plody se podle odrůdy konzumují jako ovoce nebo zelenina. Jak si banány vypěstovat?
V létě je dobré prořezávat mnohé ovocné dřeviny a to z různých důvodů. Například když chceme omezit bujení stromu a zaručit lepší úrodu letošní i v příštím roce.
Velikosti ostatních ovocných stromů sice nedorůstá, přesto je však výsadba vinné révy analogií výsadby stromu. Pokud se chytne, vydrží v zahradě nejméně 25 let.